| Anonimul674 a întrebat:

Cum se calculeaza pretul unitar?

3 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Pentru a calcula pretul unitar al unui produs trebuie sa scazi taxele care se aplica produsului.

| Raniia a răspuns:

Faci suma tuturor cheltuielilor ce stau la baza realizarii produsului ce te intereseaza.Imparti aceasta suma (rezultata din adunarea lor) la numarul de produse finite.Acum calculezi costul mediu unitar plus rata de profit dorita si rezulta acest pret de vanzare -fara adaus TVA.

| Rodicuta25 a răspuns:

costul unitar : valoarea stocului initial la care se adauga valoarea intrarilor, totul impartit la cantitatea din stocul initial la care s-a adaugat cantitatea intrata.