| Tarcia_Ovidiu_Dorin_1970 a întrebat:

Cum se face sa scap de facturile de regularizare de la renel si eon gaz? trebuie mers personal la agentii sau merge si prin tf?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Regularizarile,sunt de fapt, ceea ce ai platit in plus sau in minus, pe parcursul unui trimestru.Nu au venit lunar sa citeasca acel contor,instalat pentru casa ta,adica, au pus estimativ si apoi, cand au citit, au facut regularizarea. Si de aici a rezultat o suma mai mare de plata, probabil au trecut initial prea putin, apoi au reglat.deci trebuie platit, ce ai consumat.
Ca sa nu platesti mult odata, fa ca mine:aduna cat ai platit pe un an, imparte valoarea la 12 luni si vezi, in medie cat trebuie sa platesti lunar.O sa vezi in factura din luna urmatoare, ca fac reglarea automat, la banii dati.Si o sa-ti vina mult mai usor.
Eu fiind pensionara, deci am un venit lunar identic, imi vine mult mai usor asa.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cum adica "sa scap",sa nu le mai platesti?
Se platesc la o banca sau la sediul lor(ca si facturile normale), atat pentru furnizare gaze,cat si pentru energie electrica,ambele apartinad de E-ON Energie Romania SA( de fapt este o firma "mama" din Franta).Fac ce vor ei si noi trebuie sa ne executam.
Eu, ca sa nu platesc mult odata, platesc in fiecare luna o suma fixa, de exemplu la gaz, platesc cate 50 roni, iar la energie electrica, 100 roni.Cam asa am socotit ca ar trebui lunar, din totalul pe anul trecut, impartit la 12 luni, ca sa nu platesc intr-o luna, la regularizare, prea mult.
Sper ca am inteles bine intrebarea ta.

| Tarcia_Ovidiu_Dorin_1970 explică:

Adica sa nu mai platesc regularizarile

| pietrean a răspuns (pentru Tarcia_Ovidiu_Dorin_1970):

Regularizarile,sunt de fapt, ceea ce ai platit in plus sau in minus, pe parcursul unui trimestru.Nu au venit lunar sa citeasca acel contor,instalat pentru casa ta,adica, au pus estimativ si apoi, cand au citit, au facut regularizarea. Si de aici a rezultat o suma mai mare de plata, probabil au trecut initial prea putin, apoi au reglat.deci trebuie platit, ce ai consumat.
Ca sa nu platesti mult odata, fa ca mine:aduna cat ai platit pe un an, imparte valoarea la 12 luni si vezi, in medie cat trebuie sa platesti lunar.O sa vezi in factura din luna urmatoare, ca fac reglarea automat, la banii dati.Si o sa-ti vina mult mai usor.
Eu fiind pensionara, deci am un venit lunar identic, imi vine mult mai usor asa.