Întrebare recomandată | Estera123 a întrebat:

Am niste nelamuriri in legatura cu facturile de energie electrica (Enel Energie Muntenia). Ce inseamna faptul ca o factura este de estimare si ce inseamna cand este de regularizare?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa stii ca, de regula, citirea contorului fiecarui abonat se face o data la 3 luni. Pe celelalte 2 luni, cand nu se citeste, plata se face in baza unui consum estimat. Dupa citire(in a treia luna) vei primi factura de regularizare, in care se arata cat ai consumat in cele 3 luni, cat ai platit pe facturile cu estimare si cat mai ai de plata (diferenta dintre consumul real si cel estimat).
In urma cu mai multi ani (aveam incalzire electrica) mi s-a intamplat ca aveam consumul estimat pe 2 luni mai mare decat cel real pe 3 luni si in a treia luna nu mai plateam nimic, chiar mai ramanea si un avans pentru urmatoarea perioada.

| Estera123 explică (pentru Ioandelasal):

Este o intrebare mai tampita, dar... ei de unde isi dau seama cat consum eu in fiecare luna (dupa ce au facut regularizarea)? Se face media? Intreb pntru ca m-am uitat pe o factura de regularizare si diferia suma de la luna la luna.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Estera123):

Consumul estimat este media lunara a consumului pe anul anterior(consumul total anual real impartit la 12).

| Zenithf a răspuns (pentru Ioandelasal):

Haha, bag seama ca ai/aveti un pic de gena de urs polar, ca indurati frigul ca sa nu va usture curentul... laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zenithf):

Razi degeaba, nu indur nici un frig, dimpotriva, de peste 6 ani am centrala pe gaz.

| Zenithf a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am vrut sa zic ca ati indurat, am gresit timpul verbului. straight face
Oricum, nu am vrut sa rad de tine, ci cu tine, sper sa ma intelegi.winking

| eaglewatch01 a răspuns (pentru Zenithf):

Pentru linistea ta, incalzirea o am pe gaz.Mai sus, am dat un exempl, in legatura cu suma facturata.

| Arthur a răspuns:

Este de estimare prin faptul că se ia media pe o anumită perioadă şi se calculează după acea medie consumul zilnic. Acesta poate varia în plus sau minus de aceea la câteva luni ( la şase luni de obicei ) se citeşte contorul şi se recalculează abonatul plătind mai mult sau mai puţin după cât diferă consumul estimat faţă de cel real.

| eaglewatch01 a răspuns:

Consumul estimat, daca nu este anuntat consumul real de catre consumator, este consumul aproximativ egal cu cel de anul trecut, in aceeasi perioada.Consumul regularizat se face de 2 ori pe an, si totalizeaza toate rotunjirile facute, in sus sau in jos.Acestea reies din citirea facuta de consumator la termenele pe care le are stabilite de Enel si citirea facuta de lucratorul Enel la termenul de regularizare. Daca nu ai telecitire sau anuntare, platesti o data la trei luni regularizarea.

| Estera123 explică (pentru eaglewatch01):

Pai si cum pot sa 'imi fac' telecitire sau anuntare? E mai avantajos cu telecitire sau cu citire la 3 luni (regularizare), desi nu vad nicio diferenta? La noi vine o data la 3 luni sa citeasca.

| eaglewatch01 a răspuns (pentru Estera123):

Sigur ca e mai avantajos cu telecitire.Asta o faci tu prin telefon la doua luni.Regularizarea vine o data la trei luni in cazul tau(cred ca nu ai optat ptr.telecitire) si nu cred ca iti convine ca in loc de 150 ron, sa zicem, platesti odata 230ron, nu? Apelul telefonic este gratuit, dar daca nu ai optat pentru modul de telecitire cind ai facut contractul, acum trebuie ori sa mergi sa anunti consumul, ori astepti sa vina regularizarea. Sfatul meu e sa mergi sa te interesezi si daca ai posibilitatea sa schimbi optiunea, sa o schimbi.In plus mai poti face telecitirea si de pe pc-ul tau, la adresa www.enel.ro,acolo gasesti sectiunea my enel, iti faci un cont cu tot ce iti cer ei acolo si vei putea sa trimiti citirea contorului de acasa.Nu am avut niciodata probleme cu facturile si eu asa procedez.Pot spune ca la regularizare, de multe ori am ceva bani platiti in avans si astia mi se scad din facturile emise ulterior.Bine,eu platesc online, dar aceeasi treaba o poti face si tu.Succes.

| Estera123 explică (pentru eaglewatch01):

@Zenithf, nici la mine nu are vreo legatura caldura cu energia electrica.
Intrebam pentru ca acum un an si jumatate mi s-a schimbat contoarul si de atunci am impresia ca vine foarte mult factura de energie electrica. M-am gansit ca poate sa fie de la acciza sau alte taxe, dar...

| eaglewatch01 a răspuns (pentru Estera123):

Verifica contorul, daca mai inregistreaza consum, dupa ce ai deconectat toti consumatorii pe care ii ai acasa.

| DjCiprianAlexandru a răspuns:

De estimare-iti calculeaza ei consumul estimativ, fara sa citeasca contor-ul.Iar regularizare este atunci cand ti se facturaza kw real consumati.

| Estera123 explică (pentru DjCiprianAlexandru):

In functie de ce iti estimeaza? Cumva in functie de consumul din lunile precedente?

| donnie112 a răspuns:

Factura de estimare iti vine lunar si asta o platesti estimativ, fara sa se mai citeasca contuarul, pe cand factura de regularizare, este factura aceea la care se citesc contuarele si se calculeaza sumele estimative pe care le-ai platit, si atunci daca intr-o luna ai platit mai mult sau ma putin; a regularizare se calculeaza. se poate sa iti vina pe plus sau chiar pe minus, in functie de cat ai platit si de cat ai consumat