| Roxata a întrebat:

Cum se poate determina vanzarile totale de pe o piata in mod real? de exemplu dintr-un oras?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod real nu se pot determina, deoarece nu pot fi cuantificate vanzarile decat cele prin magazine care le raporteaza. Pe langa aceasta mai sunt multe vanzari ce nu sunt raportate, de exemplu cele ale micilor producatori prin piete, mai ales de produse agroalimentare.

| alexandrualind a răspuns:

Se dau banii si se aduna.

| Bacalov a răspuns:

Doar daca pornesti cu date existente din piata.
Ziceai de o piata/segment anume.
Pornesti de la datele pe care le cunosti: istoric, alte orase(cu ajustari de rigoare pe specific sau populatie) si mergi pe o presupunere... dupa un timp actualizezi datele, adica dupa ce obtii mai multe date din piata presupunerile tale vor fi usor diferite (mai exacte, marja de eroare mai mica).
Sau mergi pe o varianta de pie-chart: unde e segmentul tau din total de consum (de ex: 0.5%), daca totalul e 1. 5mlrd...
In orice caz ai nevoie de ajustari "on the way"
https://www.google.ro/......tps?/webhp