| draculaq a întrebat:

De ce in macroeconomie cheltuielile totale sunt egale cu veniturile totale?
Imi poate explica cineva? Eu nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Se poate intampla sa fie egale cu veniturile totale, dar in 99% din cazuri nu sunt (daca calculam la leu, niciodata nu sunt). Poate asa ai avut tu un exemplu in carte.

Statul (o tara) are venituri (care vin din taxe, impozite, etc) si are cheltuieli (plateste bugetarii - politia, pompierii, construieste strazi, poduri, iluminare stradala, ajutoare sociale, etc ).

Cand veniturile totale > cheltuielile totale = surplus bugetar (le mai raman ceva bani in vistierie ) Cand cheltuielile totale > veniturile totale = Deficit bugetar (statul cheltuie mai mult decat a incasat ). In cazul deficitului bugetar, pentru ca statul sa poata cheltuii mai mult decat are...trebuie, ca orice persoana, sa imprumute. Imprumuta de la institutii gen FMI (vezi cazul Romaniei), emite obligatiuni, etc).

Vezi ca daca le ai cu engleza cat de cat, poti gasi absolut orice legat de economie pe Google. Timp si vointa sa ai.

1 răspuns:
| draculaq explică:

Multumesc pentru raspuns. Stiam ce ai scris tu si nu intelegeam de ce este egalitate, pentru ca in realitate nu este.
Se pleaca de la ipoteza ca venituri totale=cheltuieli totale. Si cand nu se intampla asa...se produce deficit bugetar sau surplus. Profesoara mea nu s-a exprimat bine, sau nu am fost eu atent.