| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate publica o carte atat aici in Romania cat si in strainatate? Ma refer sa fie scrisa in romana si sa se ocupe editura de traducere si distributie (adica autorul sa dea manuscrisul si banii si sa se ocupe ei de tot,nu sa ii scoata un nr de carti la tipar, sa i le puna in brate si sa se descurce mai departe autorul).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista doua modalitati principale de a publica o carte:
1.Trimiti manuscrisul unor edituri de profil. Daca le place il vor retine pentru publicare, pe socoteala lor si vei primi o anumita suma ca drepturi de autor, in functie de contractul incheiat.
2.O publici pe socoteala ta, incheind un contract cu o tipografie, caz in care trebuie sa te ocupi si de comercializare.
Nu merita sa inchei contract cu o editura si sa platesti tu toate cheltuielile, vor fi mai mari decat in varianta a doua, expusa mai sus, si nu esti sigur ca vei recupera ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

1 răspuns: