| AlexxutzzaPurpleGirl a întrebat:

Am scris o carte pana la jumatate, inca mai scriu, dar am cateva intrebari : 1. cand o voi publica, la editura ma duc cu manuscrisul sau trebuie sa o scriu pe computer? 2. daca o scriu pe computer, o imprim sau o salvez pe CD/discheta? 3. stiu ca lansarile de carti se fac intr-un cadru festiv, cum voi obtine un cadru festiv, de ex la biblioteca judeteana?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa o ai scrisa la computer, nu te poti duce cu ea scrisa de mana; ingreuneaza evaluarea lucrarii.
Daca nu o imprimi trebuie sa o ai in format PDF pe un CD
Lansare de carte? Mai intai trebuie sa ai succes cu respectiva carte, iar apoi oferea vor fi destule. Daca cartea este atat de buna, editura se va ocupa de toate detaliile...
Termina cartea, iar apoi te poti gandi la restul'...

4 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

E mai bine s-o scoţi la imprimantă, dar te sfătuiesc să prezinţi editurii doar câteva capitole, de la început şi sfârşit, ca să n-ai surprize neplăcute...Cred că mai întâi trebuie să capeţi acceptul unei edituri înainte de a te gândi la lansare dar un cadru festiv se poate obţine vorbind cu cineva cu putere de decizie din instituţia respectivă, ori, dacă editura consideră că romanul va fi un succes, îţi poate organiza o lansare la un târg de carte ori ceva asemănător.

| Lora_6439 a răspuns:

La editura trebuie sa ajungi cu cartea (scoasa la imprimanta) dupa ce ai fost cu ea la corectat si la tipografie. Lansarea poti sa o faci unde vrei tu, chiar si in sala de sport a scolii. Daca vrei la biblioteca judeteana, probabil te vei putea intelege cu cei de acolo; daca ai relatii, cu atat mai bine. Mergi si vorbeste. Dar te anunt de acum ca te va cosa foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.intreaba expertii
2.parearea mea sa o imprimi

Scri carti oau 8-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subiectul cartii sa fie puternic. continutul cartii sa captiveze atentia editorului, si sigur cartea va avea un succes enorm. mergi inainte ca eu doar am inceput, sa scriu o carte.succces