| cryptobyte a întrebat:

Cum se procedeaza livrarea pe OLX (Fan-Courier)? Nu am mai livrat vreo data un produs asa ca nu stiu cum se procedeaza. Trebuie eu sa impachetez produsul sau il impacheteaza cel trimis de la Fan-Courier? Ce acte trebuie sa prezint?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bine e sa il impachetezi tu.
nu iti cere niciun act.
daca iti faci singur awb ul pe site la fan curier si il lipesti de pachet nu te mai intreaba nimic, il scaneaza si aia e.

daca nu iti faci singur awb va trebui sa ii dai curierului toate datele de livrare cand vine sa ia pachetul

| literallythesamebruh a răspuns:

Îl împachetezi normal, dacă produsul are propria cutie îl duci doar cu cutia sa, și îți va fi împachetat de firma de curierat. Spui adresa și tot ce ți se cere. Te prezinți cu buletinul și suma de bani pentru transport (asta se exclude dacă cumpărătorul plătește transportul). Vei primi un AWB prin care vei putea verifica momentul în care coletul ajunge la destinație.

| Catalin77945 a răspuns:

Iei coletul il pui si tu frumos in ceva ca poate sa ti-l impacheteze si acolo calumea, te duci la sediul de curierat si le spui unde trebuie livrat si prin ce metoda adica gen il trimiti cuiva fara sa primesti plata inapoi, daca il trimiti prin ramburs etc. (eventual sa iei buletinul ca e posibil sa ti ceara date de pe el, si bani cat sa platesti transportul coletului)