| anonim_4396 a întrebat:

Cum trebuie sa procedez daca vreau sa cumpar actiuni de la o anumita firma?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca firma este tranzactionata pe bursa sau nu si daca vinde actiuni ori nu.
Daca vinde actiuni le poti cumpara de la bursa, respectiv direct de la firma, daca nu vinde nu poti cumpara.
Cumpararea o poti face tu sau prin intermediul unui broker de actiuni.

| SkyEL a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci pot sa ma duc pur si simplu la firma respectiva si sa zic ca vreau sa cumpar actiuni, daca are?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SkyEL):

Poti sa soliciti sa-ti vanda, dar nu sunt obligati s-o faca.