| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai ceva economii merita sa schimbi din lei in euro?
Ma refer la sume de cateva mii de euro (nu zeci rolling on the floor ) luand in considerare ca leul se deprecieaza incontinuu?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu in perioada asta. Pentru ca euro a crescut, si lira la fel. Ca sa faci bani, trebuie sa ai niste bani care trebuie sa uiti de ei. Cumperi cand moneda e la cel mai mic nivel, urmaesti si tu pe decursul unui an, cand creste si cand scade, cumperi euro cand e 4 ron 4, 1 4, 2. si schimbi cand e 4, 4 4, 5, 4, 6 happy
daca schimbi cu 4.1, e 4100 ron
daca apoi schimbi cu 4.6 e 4600 ron, deci castigi 500ron

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

CatalinGti are dreptate dar ai mare grija ca s-ar putea sa fi in pierdere trebuie sa urmaresti cand creste si cand scade fi atent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 10000 daca cumperi cu 4, 1 e 41000 ron
daca vinzi cu 4.6 e 46000 ron, ceea ce inseamna ca castigi 5000 ron adica 50 mil lei vechi.

| romeo78 a răspuns:

Cumpără aur! E singurul care are o valoare stabilă!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum, când euro e la un maxim istoric nu merita. Merita sa faci asta acum câțiva ani poate.

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde ai vazut tu casa de schimb sa vanda ieftin si sa cumpere scump? Poate invers. Si atunci are o pierdere de 5 mii, nicidecum castig. Dar daca asteapta cativa ani sa mai creasca euro... Insa cu inflatia ce va fi, castigul se anuleaza.

| Mogiojojo a răspuns:

In niciun caz in perioada asta cand euro a ajuns la 4, 7. Cumperi atunci cand o sa scada foarte mult. Daca aveai deja cumparat acum ieseai in mare castig.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Pai stai ma putin ca nu am zis asta.
Am zis pe decursul unui an. Adica sa cumperi cand scade, si sa vinzi cand creste. Cum s-a intamplat acum in ianuarie. A crescut euro la cel mai inalt nivel in ianuarie. Vorbesc pe parcursul catorva ani.

| Stropdeploaie a răspuns:

Tine minte ce iti zic! Euro va depasi suma de 5 lei si ceva pana la sfarsitul anului 2019! Deci fugi repede si cumpara euro!

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare mie, sau ai editat raspunsul? Parca era mai scurt.
Oricum, in cursul unui an inflatia acopera castigul. Trebuie sa jongleze cu sume foarte mari ca sa aiba un castig.