| LucianCosmin17 a întrebat:

Daca am 17 ani și plec în străinătate câți bani câștig? Adică de exemplu daca un om adult câștigă 1400 pe luna eu cat voi câștiga?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un ban, fiindca esti minor si nu poti pleca fara parinti sau tutore legal in afara tarii si nici nu poti primii de munca, ca minor de cetatenie straina.

In schimb poti sa te angajezi in Romania, de la 15 ani impliniti, numai cu acordul parintilor.

| LucianCosmin17 explică (pentru Violleta2022):

Dați doar răspunsuri proaste. Un prieten de al meu a plecat la 17 ani la munca in Germania și nu are părinți acolo. Deci, nu mai răspundeți la întrebări daca nu știți.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LucianCosmin17):

Citeste legea baiete, ca din auzite orice este posibil.
Legea spune clar ca MINORII (Cei sub 18 ani) nu pot pleca nicaieri fara parinti sau procura notariala semnata si ambii parinti in favoarea unui tutore legal.
daca tu nici macar nu poti caaltorii fara procura si tutore elgal, cum te poti angaja in strainatate?
Prietenul asta al tau poate s-a dus cu taica-su la furat, dar i-a fost jena sa-ti spuna tie ce face acolo, ca legal nu are drept de munca.

| LucianCosmin17 explică (pentru Violleta2022):

Fie cum zici tu. Dar băiatul ăla nu a mai plecat cu nimeni nici cu taicasu nici cu nimeni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LucianCosmin17):

Inseamna ca te-a mintit pe tine in acest caz, fiindca este imposibil ca un minor sa plece peste hotare neinsotit si ilegal.

| Violleta2022 a răspuns:

Iata aici legea, direct de pe site-ul Politiei de frontiera:

"Minorii cetateni romani pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali, in baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate.

Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:

-este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de ambii parinti;

-este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei, statul (statele) de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia ori face dovada decesului celuilalt parinte;"

https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html

Asadar prietenul tau te-a mintit, fiindca nu poate sa fii iesit singur din tara legal si sa munceasca afara legal. Cel mai probabil a facut ceva ILEGAL.

Nota: Minor este condierat copilul care nu a implinit inca 18 ani.

| LucianCosmin17 explică (pentru Violleta2022):

Scrieți mai puțin și fără greșeli.

| Lukasssz a răspuns:

Nu ai liceu deci undeva la 1500 de euro (minim pe economie )

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu poti pleca singur la 17 ani in strainatate. Adica probabil ca poti, dar vor fi multe impedimente cu job ul, cazarea etc. Mai bine astepti pana faci 28 ani