| wizard_cristi a întrebat:

Daca am pensie facultativa facuta la ING si doresc sa renunt la ea, primesc banii (sau o parte din bani inapoi)? Nu ma refer la pensiile private obligatorii ci la o pensie facuta separat fata de aceea.

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

In general, poti sa-ti reziliezi contractul inca dupa primul an, dar daca vrei sa-ti recuperezi banutii trebuie sa fi cotizat cel putin 3 ani la ei.Insa nu o sa primesti decat o parte din suma asigurata pe care ai platit-o pana in momentul de fata.Au si eu prime de risc, cheltuili administrative, iar ING-ul este recunoscut ca fiind campion in ceea ce priveste zgarcenia.

6 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Eu am o asigurare tip Academica la ei si numai dupa 3 ani puteam sa-mi ridic o anumita suma (nu integral). Stiam chestia asta de cand am incheiat contractul si am acceptat-o. Ori cum cel mai bine e sa-ti intrebi consilierul

| DenissaDeea a răspuns:

Nu in totdeauna ai norocul/beneficiul sa poti scoate banii, conteaza conditiile care au fost la deschiderea contractului, dar in general am inteles din informatiile altor persoane care este in aceasta situatie ca au dreptul dupa minim 2 ani, dar numai o parte din banii/suma depusa.

auran
| auran a răspuns:

Ai mai putea sa-i transferi dupa 2 ani la o alta firma de asigurari (mai repede nu se poate)

| csintalan a răspuns:

Stiai ca ING-ul este nr.1 in lume la asigurari. Si eu am tot la ei, dar nu doresc sa renunt, nu este (RECLAMA).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai cunoscatori.
Hai sa-ti spuna cum sta treaba cineva care a si lucrat la ing.
Daca ai pensie pilonul III, banii ii iei sub forma de pensie daca indeplinesti, cumulativ, 3 conditii - 60 de ani impliniti, minimum 90 de contributii lunare si sunt atatia bani cat sa cuantifice mai mult de o pensie minima. Daca nu sunt indeplinite aceste conditii, tot la 60 de ani ii iei, dar iei valoarea contului.
Daca ai un contract de asigurare de viata cu economisire (pe care unii consultanti care gasesc oameni prosti il numesc pensie facultativa), situatia e diferita dupa tipul contractului. Daca imi dai mai multe detalii intr-un mesaj privat, te ajut cu informatii.

| tynauby a răspuns:

Nu, numai dupa indeplinirea limitei de varsta(65 ani)