| wanted1 a întrebat:

Salut.
O intrebare: am pensie privata la ING facuta la locul de munca. In fiecare luna imi trage o anumita suma din salariu si as vrea sa renunt la ea. Daca renunt primesc banii cumva? Care stie?
Nu stiu daca am pus bine intrebarea la aceasta categorie dar dau FUNDA!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred ca primesti ceva bani inainte de pensionare. Din cate stiu, trebuie sa ai o perioada minima de cotizare, dupa care se poate primi pensie. Inainte de termen sunt slabe sanse.

Poti intreba, dar sansele sunt mici, iar daca tot ai primi ceva, suma va fi mult mai mica decat ai bagat pana acum.

| Violleta2022 a răspuns:

Banii de pensie, nu ai cum sa-i opresti si nici sa-i capeti, pentru ca nu ai voie legal sa-i atingi, pana nu iesi la pensie!
Este o pocedura legala, pe care toata lumea o respecta.
Toate firmele iti retrag acel fond de pensii din salariu, pe care-l varsa la fondul de pensii national.
De banii aia nu are nimeni voie sa se atinga, nici macar tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă vorbim de pensia privata obligatorie nu poți renunță la ea

| gabicoo a răspuns:

Nu ai ce face. Contributia la pilonul II e obligatorie pentru toti salariatii din România.
Poti recupera sumele doar în 2 situatii:
-1- la împlinirea vârstei de pensionare poti primi toti banii o data sau sub forma de pensie plătită lunar.
-2- în caz de deces sumele contribuite sunt returnate moștenitorilor.
În concluzie: " Live long and prosper "

| Raducons a răspuns:

Se poate dar daca renunti, o sa pierzi o parte din suma acumulata si nu se merita.Mergi inainte cu ea.si la un moment dat o sa-ti prinda bine.