| Sonia822 a întrebat:

Daca am un card in ron si platesc prin paypal, paypal face automat conversia in moneda tarii respective?

Răspuns Câştigător
| Trixt3r a răspuns:

Aici era vorba de paypal, nu de transfer direct intre banci.
Conversia este facuta de paypal :
"You may have been wondering – does PayPal convert currency? The answer is yes: whenever you are paying for a foreign product or service, or sending money to friends and family located in a different country, PayPal automatically converts your currency to the local currency. "

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu Paypal, ci banca ta face conversiile (la cursul de schimb si cu comisioanele proprii).

| Sonia822 explică (pentru Bula):

Deci cum functioneaza, daca am un card in ron si vreau sa ajunga banii in alta moneda, ar trebui sa fie la fel, dar nu e

| Bula a răspuns (pentru Sonia822):

Daca faci o plata in valuta, atunci banca ta:
- Schimba leii in valuta, la cursul lor propriu
- Trimite valuta la banca dorita
- Pentru toate operatiunile percepe comision.

| Trixt3r a răspuns (pentru Sonia822):

In momentul in care faci o plata prin paypal, atunci banii sunt trasi din contul tau Ron, daca-i depui in contul de paypal atunci face schimbul valutar in valuta care o ai setata de baza pe paypal. (poti seta mai multe monede, eu am Ron, Euro, USD si Lire pe contul meu de paypal)
Apoi daca faci plata din fondurile de pe paypal, schimba din moneda care o ai in cont in moneda in care vrei sa trimiti. - Prim modalitatea asta te taxeaza de doua ori, pentru ca face doua schimburi valutare, primul schimb cand depui in contuld e paypal si al 2-ilea cand trimiti banii in alta moneda decat cea pe care o ai in cont.

Daca trimiti direct din contul bancar si nu din contul de paypal, atunci face schimbarea o singura data.
In momentul in care paypal trage banii din contul bancar, el nu cere bancii sa-i trimita Euro spre exemplu, ci solocita lei incat sa egaleze suma de Euro de care ai nevoie.

Banca face schimbul doar cand retragi banii de pe paypal in contul bancar.
Cand retragi euro din contul de paypal, banca face schimbul, pentru ca nu poti depunde Euro daca contul este in lei.
Sper ca are sens.

| Trixt3r a răspuns (pentru Bula):

Aici era vorba de paypal, nu de transfer direct intre banci.
Conversia este facuta de paypal :
"You may have been wondering – does PayPal convert currency? The answer is yes: whenever you are paying for a foreign product or service, or sending money to friends and family located in a different country, PayPal automatically converts your currency to the local currency. "

| Brizbriz a răspuns:

Nu prea stiu paypal, dar in teorie, da
din cauza ca ia banii de pe card, iar de pe card poti plati direct in moneda tarii respective la cursul respectivei banci in momentul platii

| Trixt3r a răspuns:

Da, face automat conversia daca platesti direct din contul bancar.