| xSega a întrebat:

Daca ați avea o suma mare de bani, in ce i-ați investi?

Răspuns Câştigător
| AnjaAHUI a răspuns:

O sumă mare de bani poate fi investită cu cap în două moduri.

În primul rând poți cumpăra ceva material, ceva de care ai neapărată nevoie și care de asemenea te poate ajuta pe o perioadă mai lungă de timp. Depinde cât de mare este suma de bani, dar dacă vorbim despre o sumă considerabilă atunci cel mai bine ar fi să investești banii într-o locuință sau o mașină.
Dacă suma de bani nu este atât de mare, atunci poți cumpăra altceva la fel de folositor, cum ar fi ceva electronic, un calculator, un telefon, un aparat necesar prin casă, ceva ce știi că îți trebuie și îți va fi util pe o perioadă mai lungă, nu doar un an sau jumătate de an.

Al doilea mod în care poți să investești banii ar fi într-o experiență care să te ajute să evoluezi ca persoană, care să îți deschidă orizonturi noi sau care să te facă fericit. Din nou, depinde de sumă. Dacă ai mai mult alege o excursie în străinătate, mai ales un tur, al mai multor țări, o vacanță în care să te plimbi, să vizitezi, să înveți despre acele locuri și totodată despre tine. Vizitează și România. Ia toată țara de la un cap la altul și exploreaz-o. Dacă ai mai puțini bani, investește-i în tine ca persoană, spre exemplu în cursuri de dezvoltare personală, cursuri de comunicare, cursuri de limbi străine, sau de teatru.

Banii sunt trecători, mereu cheltuim, mereu primim, ideea este să cheltuim cu cap. Nu păstra banii dacă ai acum această sumă, pentru că cu cât îi vei păstra mai mult, fără să le oferi un scop precis, vei avea tendința să mai iei din ei. 5 lei dintr-o sută nu pare mult, dar 5 cu 5 se adună. Dacă ai această sumă eu te sfătuiesc să te gândești cât mai repede ce faci cu ea, și să o folosești în această direcție.

12 răspunsuri:
| ro74florin a răspuns:

Cat de mare este suma?

| QElenaBoghiu a răspuns:

Construiesc o biserică pentru ateiştii big grinhee hee

| Ineys a răspuns:

Mi-as cumpara ceva de durata gen un apartament, o locuinta ceva.
Oricum la toti ne trebuie asta la un moment dat in viata.

| sIncognito a răspuns:

Cumpar apartamente sau garsoniere in zone de interes apoi le inchiriez. Asigura un venit constant. Zonele care le consideri de interes trebuiesc totusi bine analizate.

| Lydia2806 a răspuns:

Le-as da o parte din bani, părinților mei. As păstra bani și pentru mine, încât să mă pot intretine.
Cu restul de bani, as ajuta oamenii (in special copii), care au nevoie de ajutor.

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Lydia2806):

Da,da. Ajuţi tu copii laughing))

suntserios
| suntserios a răspuns:

Imobiliare

Bula
| Bula a răspuns:

As investi in inteligenta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mi-as cumpara casa in Florida s-au Spania si as ramane acolo definitiv.

| NLS a răspuns:

DACA prin absurd as castiga o suma mare, planul meu dintotdeauna e sa castig ceva si eu, dar sa ii ajut pe altii.
Daca as dona pur si simplu jumatate din acea suma celor nevoiasi, ar trece repede.
Asa ca as incerca sa deschid o firma, (ceva mic ajuge pentru inceput, urmand sa o dezvolt daca merge), dar sa stiu ca 10-20 de oameni isi castiga painea decent prin intermediul meu.
As organiza niste cursuri de calificare in directia profilului firmei (cursuri de croitorie, de patiserie, gestiune/contabilitate, etc, orice e nevoie si e viabil) prin care chiar si persoane fara studii de nici un fel sa aiba sanse, atata vreme cat vor sa munceasca.

Daca suma e cu adevarat generoasa, (nu ai specificat cat inseamna "mare") as incerca sa ridic o firma ce prelucreaza metal (strunjire si frezare CNC, prelucrarea tablei (inclusiv debitare laser si indoire)).

DAR asta as incerca eu. Majoritatea aleg cai ceva mai simple. Butic, firma de taxi cu 4-5 masini, magazine de bijuterii, sau haine de import.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

As investi jumate in actiuni cotate la Bursa de Valori Bucuresti.Mai exact in firmele din indicele BET (FONDUL PROPRIETATEA,OMV PETROM S.A.,BANCA TRANSILVANIA S.A.,S.N.G.N. ROMGAZ S.A.,BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE S.A., S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A.,SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A.,Digi Communications N.V.,C.N.T.E.E. TRANSELECTRICA,S.N. NUCLEARELECTRICA S.A.,MedLife S.A.,
CONPET SA, PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED, Sphera Franchise Group
BVB BURSA DE VALORI BUCURESTI SA) si jumate in fonduri mutuale de obligatiuni administrate de Erste, Raiffeisen, BT si BRD.
Cand scad actiunile cu minim 30% se poate transfera treptat din fondurile mutuale de obligatiuni spre actiuni dar in cele din indicele BET.

| Adry05 a răspuns:

O afacere