| eusuntbaiatuldiz a întrebat:

Daca cumperi argint, cand vrei sa îl vinzi la amanet să îți recuperezi banii, cat pierzi? De exemplu daca cumperi 100 de grame de argint cu 650 de lei, amanetul îți oferă 400? Nu este 4 lei pe gramul de argint? Deci practic pierzi foarte mult la amanet, probabil așa e și în cazul aurului.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am inteles ce vrei si ti-am raspuns. Una este sa vinzi si alta sa amanetezi, asa cum ti-am explicat. Si la banca primesti pretul corect, te poti uita la pretul aurului si argintului pe site-ul BNR, mai mare decat la amanet si poti vinde (nu amaneta) chiar daca le-ai cumparat de la banca.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Argintul si aurul nu se vand la amanet, eventual le poti pune ca garantie pentru un imprumut si ti se restituie cand tu restitui imprumutul.
Daca vrei sa vinzi le poti vinde la BNR sau alta banca, una care cumpara ori la o firma care confectioneaza bijuterii.

| eusuntbaiatuldiz explică (pentru Ioandelasal):

Eu mă refeream că pot investii bani și să cumpăr din diferite magazine argint sau aur, iar vreodată daca am nevoie de bani sa le pot amaneta. Și voiam să știu cam cat pierzi la amanet fata de când l-ai cumpărat. 30% pierzi cred...iar daca vrei sa vinzi la BNR, intri in banca normal și spui acolo dacă vor să cumpere argint sau aur? banca îți dă mai mult decât amanetul? și poți amaneta aur și argint chiar daca nu l ai cumpărat de la ei?

| eusuntbaiatuldiz explică (pentru Ioandelasal):

Acum am înțeles. Mersi!

| Ioandelasal a răspuns (pentru eusuntbaiatuldiz):

Am inteles ce vrei si ti-am raspuns. Una este sa vinzi si alta sa amanetezi, asa cum ti-am explicat. Si la banca primesti pretul corect, te poti uita la pretul aurului si argintului pe site-ul BNR, mai mare decat la amanet si poti vinde (nu amaneta) chiar daca le-ai cumparat de la banca.

| Dismally a răspuns:

Pierzi foarte mult cu argintul, cand il cumperi vei plati mult peste cotatia lui iar la vanzare e posibil sa nu primesti nici cat pretul standard.