| razz_2755 a întrebat:

Cine imi explica si mie va rog cum e treaba cu amanetul?
De exemplu am un lant de 3 grame si gramul e 70 lei.Imi da pe el exact 210 lei(3x70) sau mai putin?
Si in cat timp trebuie sa duc banii ca sa mi-l returneze? Si trebuie sa dau exact suma ce am primit-o?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa primesti, in cazurile cele mai bune, cca 70% din valoarea lui, de obicei se da cca 50%. Termenul se stabileste de comun acord si se inscrie intr-un contract. Trebuie sa dai mai mult decat ai primit, la suma primita se va adauga dobanda pe perioada acordarii imprumutului(contractul de amanet este un imprumut cu dobanda, garantat prin obiectul depus in amanet). Numai bine!

1 răspuns:
| MitroKta a răspuns:

Cel mai simplu e sa te duci sa intrebi big grin