| gabrielax2323 a întrebat:

Daca eu primesc bani pe paypall (am primit peste 5mii de dolari..donatii) cand ii scot in contul bancar trebuie sa declar ceva la Anaf?
Stiti cumva daca cei care scot banii de pe tik tok cu paypall pe urma in cont bancar..declara la anaf?
Voi ce stiti?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, legal trebuie sa îți declari veniturile.

| kGeorge a răspuns:

E puțin probabil sa se autosesizeze aia de la anaf.
Dar daca tot stai cu frica nu ii scoate pe toti dintr-o data. Scoate-i pe parcursul a 7-8 luni si nu ai treaba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kGeorge):

Nu ii mai zi prostii, ca nu mai e acum ca in 2000. PayPal e obligat sa raporteze tranzactiile catre ANAF, si la ce foame de bani au astia acum, te iau la ochi si pentru cateva sute pe an.

| kGeorge a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Paysafecardul are treaba cu anaf-ul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kGeorge):

ORICE are treaba cu ANAF-ul. Ca la unele inchid ei ochii, e partea a doua. Nu vrei sa stii cate mizerii birocratice trebuie' sa fac pentru ca firma pe care o administrez cumpara servicii din afara spatiului UE. Iar ca persoana fizica, de ceva vreme se pot uita oricind in conturile tale FARA decizie judecatoreasca. Uite, de citit aici - https://www.paysafecard.com/ro/codice-fiscale/