| CornelBalade201 a întrebat:

Buna ziua / seara.
Am o intrebare legata de ANAF, mai exact cum sta treaba cu ANAF-ul, cu veniturile nejustificate la ANAF.

Treaba sta in felul urmator:
De la varsta de 9 ani invat programare ( HTML, CSS, PHP, C++, C#, toate cele ), acum la varsta de 14 ani am devenit cunoscut in diferite domenii de acest gen, intr-o oarecare masura, anumiti oameni apeleaza la serviciile mele( ofer servicii de programare PHP, PAWN, C++, C# ) si am reusit sa multumesc peste 95% dintre clientii mei.

Neavand posibilitatea sa scot banii pe cardul meu ( deoarece nu am 18 ani, iar politica oricarui site in afara de PayPal nu permite transferul de bani daca am o varsta mai mica de 18 ani, iar eu banii pe care ii primesc ii primesc prin metoda Paysafecard, urmand sa-i transfer intr-un cont NETELLER pentru a ii putea transfera bancar in contul mamei mele ).

Am incasat in 2-3 luni venituri de aproximativ 4200 RON( greu de crezut la 14 ani, dar este adevarat ), provin dintr-o familie modesta, nu bogata, nu saraca, care incearca sa imi ofere tot ce am nevoie. Ideea este ca acesti bani au intrat in contul mamei mele, in momentul de fata a facut o rata la TBI Credit pentru a primi de 3 ori salariul in rate, ceva gen, nu stiu sa dau detalii prea multe pentru CARDAVANTAJ.

Stiu ca veniturile vor fii verificate de catre ANAF, se poate intampla ceva avand in vedere ca am primit banii de la un site autorizat( NETELLER & PAYSAFECARD ), mama poate pati ceva? Din cate am inteles trebuie justificate veniturile.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Anaful nu ii va verifica nimic. Banca ii va verifica veniturile la Anaf, mai exact salariul. Având în vedere ca pana acum nu a primit decât 1 plata nu e nevoie sa declare nimic ca ma îndoiesc ca o întreabă ceva de sănătate.

| Rd79 a răspuns:

In principiu trebuie sa platesti taxe pe banii aia. E 10% axa pe venit, nu stiu daca trebuie sa contribui si la sanatate si pensii. Cel mai bine contactezi (sau mama ta contacteaza) un contabil.