| RoxyRoxana99 a întrebat:

Dacă îmi deschid o firma SRL. actele pentru înființarea ei pot fi făcute pe adresa de reședința nu pe cea de domiciliu, fără sa ma trezesc cu hârtii la adresa de domiciliu? Specific ca adresa de reședința și cea de domiciliu sunt diferite.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Poti face sediul SRL pe orice adresa atata vreme cat ai dovada ca detinatorul legal al imobilului respectiv cunoaste si e de acord sa-ti desfasori activitatea in respectivul imobil.
Deci daca persoana detinatoare a imobilului de resedinta atesta faptul ca e de acord sa-ti desfasori activitatea in imobilul respectiv (contra unei sume), atunci iti poti crea SRL-ul la adresa respectiva. De obicei, se realizeaza un contract in acest sens pe care-l prezinti intre actele de infiintare (cel mai adesea se realizeaza un contract de comodat).

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca o deschizi, in primul an cel mai sanatos e sa ai sediul la avocat. Acum depinde si de domeniul de activitate, poate chiar ai nevoie sa te viziteze clientii undeva. Da si tu mai multe detalii.