| MrEggHead7 a întrebat:

Salut, urmez să fac o carte de identitate proviziorie și am încă câteva nelămuriri:
Deși am 18 ani e prima dată când fac o carte de identitate (nu am putut s-o fac la 14 ani și până acum din probleme personale).
Am toate actele necesare: certificat naștere, chitanța taxă eliberarea buletin provizoriu, cerere eliberate carte identitate... Inafară de dovada de domiciliu/reședință. Fără acel act ar trebui să-mi apară adresa din buletinul vechi (cel de 14 ani pe care nu l-am făcut). Dacă aceasta e prima dată când fac o carte de identitate ce adresă ar trebui să-mi fie trecută pe buletin, bănuiesc că numai județul și orașul (ex:Galați, Galați).

2 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Vei vedea cand primesti. Nu va scrie nimic altceva decat niste informatii de ale tale...Nume, prenume, data nasterii si probabil orasul si judetul.
Imi pare rau sa aud ca ai avut probleme in trecut, poate o copilarie grea...Dar acum ai o viata inainte sa ti-o faci dupa bunul plac.
Daca vrei cateva sfaturi... Sa fugi de anturaje, de persoane care nu iti aduc o valoare, nu da explicatii nimanui despre trecutul tau sau despre planurile tale, sau ocupatia ta, decat daca simti ca merita. Daca ai probleme sau blocaje, iti recomand meditatii gratuite pe Youtube, afirmatii pozitive, carti si un terapeut.

Sa ai o viata frumoasa si asa cum iti doresti!

| helpforyou a răspuns:

Cartea de identitate provizorie se eliberează atunci când persoana fizică nu posedă toate documentele necesare eliberării cărții de identitate

Documente necesare

cererea pentru eliberarea actului de identitate,

documentele deţinute, din categoria celor cu care, potrivit legii, se poate face dovada numelui de familie şi a prenumelui, a datei de naştere, a stării civile, a cetăţeniei române, a adresei de domiciliu/adresei de reşedinţă, original şi copie,

3 fotografii color, mărimea 3 × 4 cm, având la bază o bandă albă de 7 mm,

chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate provizorii,

Ce acte iti lipsesc? Nu ai domiciliu?