| tanasaiosif a întrebat:

Dacă îmi fac depozit la o banca pe termen de 3 luni, pot depune când și câți bani vreau in acel depozit de 3 luni doar ca nu pot scoate banii in 3 luni decât dacă vreau sa pierd dobânda, nu?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de politica bancii, nu stiu daca au la 3 luni, eu nu am vazut, de obicei depozitele la termen sunt mai lungi, gen un an.

Cat despre retragere, in general au comision la retragere oricand ai scoate, singura chestie e ca de obicei daca se implineste termentul dobanda o sa acopere comisionul in sensul ca la 1 an, ai 2-3% doband si poate 1% comision al retragere, deci dupa un an iesi cu 1-2% pe plus. Acum, in functie de ce sumba bagi in contul respectiv suma castigata din dobanda o sa fie mai mica sau mai mare.dar daca nu cumva ai multi bani lichizi nu te astepta la nu stiu ce valori.

| tanasaiosif explică (pentru RoCkKiD):

Și pot depune mereu in acel an?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa este.

| Frank51 a răspuns:

Daca banca ofer astfel de depozit da. Eu am vazut asta la Raiffeisen, se numeste flexidepozit, la alte banci nu stiu.

| RoCkKiD a răspuns (pentru tanasaiosif):

Daca e cont de economii la termen in varianta standard nu poti opera modificari decat cand se implineste data. Daca e la un an, nu te poti atinge de banii aia fara sa pierzi dobanda, daca vrei sa pui alti bani pui intr-un cont normal si ii adaugi la anul, sau faci alt cont.