| JIJ a întrebat:

Vreau sa imi deschid un depozit bancar, iar banca sa imi dee o dobanda, suma de inceput 500 RON si sa nu pot scoate banii timp de un an, dar sa pot baga bani in depozit, cum sa procedez? sau la ce banca sa ma mi-l deschid? as vrea niste oferte.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poti face un depozit "la termen " cu scadenta dupa 12 luni de la data constituirii. Insa, la nicio banca nu poti "sa bagi "bani in acel depozit odata constituit --- trebuie, pe masura ce dispui de bani si vrei sa-i economisesti, sa faci un alt depozit la termen. In conditiile de acum, cu referire la dobanzile oferite( mici!) si la comisioanele bancilor, se merita sa faci depozite la termen cat mai lung (12, 24 luni). Ca sa ai o idee, poti compara dobanzile la mai multe banci aici :http://www.conso.ro/compara/depozite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ING, am pensie privata care cotizez cu cate 120 ron pe luna, la raiffeisen alta pensie privata care cotizez cu cate 170 ron pe luna am depozit in Euro la BCR de, 4, 20% pe an la suma de ex:1 Milion de Euro nu pot sa-ti dau detalii mai multe din contul bancar dar fa-ti un calcul chiar daca fac sau lichidez contul inainte de termen ami ramane dobanda avantajoasa si am acces la el pe o perioada de 4, 6, 7, 12 luni desi incat ai niste banisori extraordinar de putin nu ma gandesc la 500 ron care te ai exprimat tu poate ai mai mult cu siguranta sunt oferte care lasa de dorit si sunt unele care te incanta cu diverse este doar alegerea ta.

| JIJ explică (pentru anonim_4396):

Deci 20%, care e oferta completa?

| handmade534 a răspuns:

Personal eu as alege ING, au ofete foarte bune. Daca ai card de salariu iti poti transfera lunar, automat, intr-o zi aleasa de tine in acest depozit suma aleasa.

| JIJ explică (pentru handmade534):

Da dar pe net nu gasesc niste oferte ca sa le consult?