| Xiaoh a întrebat:

Daca incarc pe youtube filmulete din jocuri, fara sa am drept de autor, pot fi dat in judecata? Sau daca am pe fundal o melodie pe care nu am drepturi de autor,ce mi se poate intampla?
Vreau sa precizez ca vreau sa folosesc metoda aceea prin care fac bani din anunturile ce apar in timpul filmuletului meu. Vreau ceva detaliat va rog, promit funda!

3 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Nu poti activa generarea de bani pentru un clip care s-a potrivit cu un continut terta parte(cel putin asa cred).
Nu te da nimeni in judecata, clipul poate fi blocat sau poti primi un avertisment in urma unei reclamatii facute de vreo companie cinematografica de exemplu.
Un avertisment expira dupa 6 luni.In acest timp nu ai voie sa pui clipuri mai mari de 15 minute, nu poti activa generarea de bani si altele.
Daca ai mai multe clipuri la care ai fost anuntat ca s-a potrivit cu un continut terta parte(nu stiu cate, eu aveam vreo 10 si nu s-a intamplat nimic, le-am sters eu pe urma) contul poate fi inchis.

| ale28bz a răspuns:

Video va fi verificat la inceput superficial de cei de la Youtube, sa presupunem ca trece si esti monetizat, cand vei avea un numar marisor de vizite vei fii din nou verificat de comunitatea Youtube ( asta daca intre timp nu ti-a facut cineva reclamatie). La a doua verificare vei fi avertizat prin oprirea clipului, daca repeti aceeasi greseala risti sa ti se inchida canalul. Sa fi dat in judecata e greu ( cate pierderi sa fi generat tu ca sa justifice cheltuielile judiciare?)

| PeaceLoveMusic a răspuns:

Esti anti crist?