| marianvranceanul1 a întrebat:

Eu si un prieten vrem sa facem o parodie gen Satana Cartoons. Daca folosesc secvente dintr-un desen animat chiar daca scriu la sfarsit ca nu castig bani de pe urma lui,daca scriu numele celui ce detine drepturi de autor,incalc drepturile de autor? Si daca il incarc pe youtube si incalc acele drepturi, ce poate face youtube-ul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai n-ai dreptul de utilizare incalci dreptul de autor.
Dedinatorul drepturilor poate cere stergerea parodiei.

| Niiiicu a răspuns:

Daca nu ai drepturi de autor te poate da in judecat iar pe youtube poate cere sa fie sters acel video, poti doar cu permisiunea autorului