| LanguageMaster a întrebat:

Dacă îți faci o clinică privată de RMN și tomografie vei recupera banii care i-ai cheltuit pe aparatură?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă toți pe care i-am indemnat să-și facă un RMN (gen : am simțit o zvâcnitură in degetul mic, oare ce-o fi, sunt ingrijorat, bla-bla-bla) vor veni la tine, amortizezi totul in câteva zile. Cu clinică cu tot!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu una cu alta aparatura o să te coste undeva la 1, 5 milioane de Euro.
Medici buni, oraș mare peste 300000 de locuitori, rezultate bune, turism medical din străinătate, și îi recuperezi.
Dar nu te aștepta să treci pe profit în două luni.
Asta se pornește cu un plan de afacerri pe termen lung, întocmit de o firmă de consultanță pe profil serioasă, așa ceva găsești numai în străinătate, poate cu o filială în România.
Numai cu găteje iese un foc mic care se stinge repede.
E bine că ai planuri mari. Dar un plan care nu îl urmărești pas cu pas începând de azi, rămâne un vis care trece cu noaptea în care l-ai visat.
Somn ușor.
Te-ai trezit?
Altă întrebare?

| gogu220 a răspuns:

Dacă vei avea destui clienţi, sau destule contracte cu policlinici, dacă vei avea un preţ accesibil şi clinica o deschizi într-un oraş mare e posibil să-ţi amortizezi destul de repede investiţia.