| anonim_4396 a întrebat:

Daca lucrez pe baza unui contract de colaborare cu o firma din strainatate, trebuie sa platesc impozit pe banii primiti? Mentionez ca nu sunt persoana fizica autorizata si e vorba de traducerea unor documente si transmiterea acestora prin e-mail.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| claudia_2368 a răspuns:

Trebuie să apelezi la un funcționar public din cadrul administrației financiare teritoriale în a cărei raza teritorială se află domiciliul tău ca persoană fizică (asistență contribuabili-persoane fizice). În general, impozitul se plătește ținându-se seama dacă România a semnat sau nu Convenția de evitare a dublei impuneri cu țara respectivă.
Apelează la administrația financiară cu încredere.

10 răspunsuri:
| videoblog a răspuns:

Trebuie depusa declaratia 200 - pentru mai multe lamuriri incearca si grupul de conta - http://finance.groups.yahoo.com/group/contacafe_club/

cristian
| cristian a răspuns:

Orice castig sau mostenire se impoziteaza.

| psiholoaga a răspuns:

Nu stiu care sunt normele pentru colaborari internationale, dar aici, daca esti in regim de colaborare, firma plateste 10% si tu restul. Asta daca nu cumva te intelegi cu sefii... Ar trebui sa vorbesti cu cei din strainatate despre asta, la noi legile sunt cam...in ceata.

| J7anine a răspuns:

Orice venit se declara si se impoziteaza...

| J7anine a răspuns:

Am uitat sa scriu CARE

| J7anine a răspuns:

Sub incidenta carui drept/carei legi (tara) e semnat contractul?

| J7anine a răspuns:

Oare cati din profesori declara veniturile din meditatii?!

| dani9354 a răspuns:

Bai iti vin prin administratia financiara de la tine din oras tu trabuie sa declari ce venituri ai in cazul in care lucrezi cu o firma pe baza unu contract de munca astfel ai putea fi acuza de munca la negru. ei sunt impozitati dincolo pentru ca ei sunt inregistrati la administratia financiara, asa ar trebui si tu sa faci.MULTA BAFTA VOTEAZA-MA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu nu vreau sa declar acest venit in ideea ca deja s-a impozitat in tara respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei pentru un contract de colaborare se plateste impozit pe venit. Acum, va trebui sa intrebi firma la care ai contract de colaborare daca platesc ei ABSOLUT toate impozitele datorate catre stat; nu prea cred... in cazul in care firma plateste o parte din impozite, aici va trebui sa platesti CAS-ul si impozitul pe venit (acea declaratie 200).
Mult succes!
Daniela