| anonim_4396 a întrebat:

Sunt o persoana cu handicap grad II.sunt la pensie la limita de varsta dupa pensionare am infiintat un PFA(Peroana Fizica Autorizata)va rog sa-mi raspundeti daca in acest caz trebuie sa platesc impozit, cas, cass precum si legea care ma obliga sa platesc s-au sa nu platesc
Va multumes!

1 răspuns:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca nu a mai aparut altceva din 2006, Conform ART. 24 din legea 448/2006 : Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizatiei de functionare pentru activitati economice si viza anuala a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere.