| imihaistoian a întrebat:

Mi-am infintat firma si inca nu am depus la fisc declaratiile pentru anul 2013 si nu m-am inregistrat inca platitor de tva, este o problema daca deja am facut 2 facturi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.La ce declaratii te referi? Declaratiile pentru 2013 nu se depun acum, abia anul viitor. La fel declaratiile pentru luna decembrie 2012, abia in luna ianuarie 2013.
Pana in 25 decembrie trebuia sa depui declaratiile pentru luna noiembrie 2012.
2.Nu trebuie si nu este obligatoriu sa te inregistrezi ca platitor de TVA decat daca ai realizat anual venituri mai mari de 220.000 lei RON (lei noi). Doar daca facturile emise au depasit aceasta suma trebuia sa faci cererea/ declaratia de inregistrare dupa a doua factura (daca prima a fost mai mica de 220.000 lei) sau dupa prima (daca aceasta a fost mai mare).

2 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Depinde in ce luna ai facut. Daca facturile sunt pe Decembrie ai timp pana pe 25 ianuarie sa le declari, daca nu nusad

| emilitalia a răspuns:

Cred ca da.Practic esti in ilegalitate.Sustragere de la plata taxelor si impozitelor.