| Antonies a întrebat:

Daca ofer servicii de design contra cost(bannere, diferite imagini pentru jocuri) iar banii vin in contul meu PayPal, exista șanse să fie probleme la scoaterea banilor pe card? Adică să dovedesc de unde vin veniturile sau mai știu eu ce? Mă gândesc că sunt atâția youtuberi care primesc donații pe PayPal cu mult mai multi bani fata de mine, și totuși nu au nici ei de unde sa dovedească veniturile și cu toate astea, nu pare să plătească vreunul ceva.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform Codului Fiscal, orice venit realizat din servicii este declarabil si impozabil.
Aceste venituri sunt verificabile de fisc din momentul primirii lor pe contul bancar, iar in functie de natura (sursa) lor pot fi supuse impozitarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tii banii in contul de Paypal si cumperi cu ei chestii online, banii nu intra in contul bancar si nici nu pot fii verificati de fisc.
Din pacate, fiscul a inceput verificarile masiv, ale conturilor bancare de unde apar bani primiti, de afara sau transferati din conturi bancare sau conturi paypal, iar conform legii, toate veniturile sunt impozitate, sursa provenientei fiind verificata de ei.
daca pana acum nu s-au facut verificari majore la cei cu conturile bancare este pentru ca nu au avut probabil cine stie ce venituri, totusi, tuturor le vine randul, o s avezi, iar veniturile nedeclarate chiar si de acum 5 ani, se pot impozita si amenda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are ma nimic, da-i bataie daca-ti si iese.

| Ada111 a răspuns:

Cum ai rezolvat Pana la urma?