| razadeluna a întrebat:

Daca pui 1 milion de Euro intr-un cont in banca, cati bani ti-ar aduce dobanda intr-un an?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de dobanda bancii. In principiu 2-3% ceea ce inseamna 20-30 mii euro. Din acestia statul iti percepe impozit 16% si ramai cu 15-25 mii euro.
Ideea este ca nu este bine sa pui atata la o banca. Poti sa deschizi un singur cont la o banca pe un nume si sa pui 100.000 de Eu. Atata garnteaza statul in caz de faliment. Atunci, milionul trebuie sa-l pui la mai multe banci (10) ca sa fii sigur ca nu dai faliment si in cazul acesta poti sa ai zece dobanzi diferite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce dobanda are respectivul depozit. de obicei dobanzile sunt undeva pana in 6% pe an

| happy31animation a răspuns:

Intre 2% - 6%