| littlegirl07 a întrebat:

Daca trecem la euro din 2015, ne va fi mai bine?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Stiam ca Romania trece in 2014 la euro, oricum. la ce salarii sunt in tara si restul costurilor sigur nu ne va fi mai bine, viata va fi mai scumpa si banii pe care ii luam intr-o luna se vor duce imediat.
Nu pot compara Romania cu Grecia si nici orice alta tara, desi iti dau un exemplu cum stau in asa fel lucrurile cu un salariu pe economie de 700 euro.
Aproape dintre locuitori care stau intr-un oras mare, locuiesc cu chirie, din 700 euro sa zicem trebuie sa te intretii si sa-ti mai ramana pana luna viitoare, daca Romania are un salariu pe economie de 600 lei => 137, 8 euro/luna sincer nici o chiria nu poti plati, pe cand ea este in jur de 150-300 euro/luna... ce sa mai spunem de hrana si alte necesitati!
Cand va fi euro in tara noastra va fi un val de schimbari, toate se vor scumpii, preturile se vor alinia cu cele din alte tari din UE si la ce salariul sunt la noi... imagineaza-ti ce haos va fi!

6 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Nu te speria degeaba ca nu o sa treaca Ro.la euro, in 2014. poate prin 2020. daca o mai exista euro pana atunci.

| mgtow a răspuns:

In 2014 intram in zona €, nu stiu daca va fi bine pentru voi sau nu si nu are rost sa va plangeti ca asa aveti parte de ce e rau, ganditi ca totul va fi bine daca vreti sa o duceti bine in viata. Daca cei de la comisia europeana vad ca se dau salarii mici o sa-i puna la punct pe parlamentari doar nici-o tara care are moneda europeana nu plateste cu salarii mizerabile.

| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Nu ne va fi mai bine, dimpotrivă mai rău.Italienii au salarii mari, de asemenea şi pensiile.Un pachet de gume costă 3 euro, ar veni 12 lei, cui i-ar conveni?
Trebuie să ne rugăm să nu trecem la euro în 2014.

| nyko06 a răspuns:

Eu zic ca nu ca ar fi traiul mai scump si nu am fi in avantaj nu va fi bine daca vom trece la euro si acum ne merge rau si nu suntem pe euro sad. Va fi mai rau ca toate vor fi mai scumpe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne va fi mult mai rau. Sper sa nu trecem la euro, niciodata.dovada clara este tot ce se intimpla in Europa.Numai bine.

| AleDia a răspuns:

Cred ca nu