| zd234 a întrebat:

Daca vrei s iti deschizi o firma proprie, ai nevoie de studii speciale? Am cautat pe google dar scrie pregatiire profesionala si nu prea inteleg daca se refera la scoala profesionala care o aveam de ales in loc de liceu, sunt doar curioasa, stiu pe cineva care a avut o firma cu niste prieteni dar a renuntat la ea, nu o mai are, si mai stiu inca o persoana care a spunea ca facea facultatea de avocat si apoi ca are firma sa, eu nu prea vorbesc cu aceste persoane, si sunt curioasa ce fel de studii sunt necesare, daca trebuie terminata o facultate anume sau sunt de ajuns si cele 8 clase pentru cine are bani.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La infiintarea unei firme nu se cer conditii de studii, important este sa ai varsta de cel putin 18 ani, idei privind afacerea, spirit de afcerist si banii necesari pentru infiintare si demararea afacerii.