| ioanamaria2000 a întrebat:

Hei..sunt intr-o perioada ciudata, sper sa ma ajutati cu niste sfaturi, doar atat. De curand am renuntat la facultatea pe care o urmam pentru ca eram tot timpul stresata, ma epuiza psihic si ai mei au ajuns intr-un punct in care nu ma mai pot sustine. Nici nu mai aveam 1 an sau 2 si terminam, ci 4, fiind vorba de Facultatea de Medicina. Imi doresc sa ma angajez si sa imi fac si o facultate, nu vreau sa raman fara studii superioare, doar ca ma simt in aer...nu știu unde sa merg, parca nu stiu nimic despre nicio alta facultate si nu stiu cu cine sa iau legatura. Nu este problema de invatat, sunt o persoana silitoare, care isi da interesul in orice domeniu si sunt sigura ca nu va fi niciunde mai greu ca pana acum. As vrea ceva care sa ma ajute si sa imi ofere mai multe oportunitati. Sunt admiterile acum si am vazut ca la toate facultatile sunt pe baza de dosar in orasul meu, trebuie doar sa ma hotarasc in luna aceasta pe care o mai am la dispozitie. Nu as vrea sa mai pierd un an. Deja imi caut si job. Este o situatie ciudata dar sper sa intelegeti si sa imi ziceti ce ati face voi.

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, ca eu mi-am lasat jobul ca sa mă duc la Medicina laughing, deci nu prea ajuta ce aș face eu.
Ai cam putin timp. Orientează-te repede de un job ( fără experiență nu va fi salariul prea mare) ca sa ai un venit.
Iar despre facultate dacă nu ești hotărâtă, mai bine aștepți un an ca sa te decizi ce iti place ca dacă ai fost bugetată la medicina, vei intra la facultate pe taxa. Un an nu e mare lucru, mai ales având în vedere ca ești nesigura pe tine și pe ce vrei tu în acest moment.
Ia o pauza sa te aduni. Numai bine si mult succes!

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Ca sa te pot ajuta cu ceva concret pe directia ta fa-mi add pe FaceBook, id-ul: REMiXDJPaLTaLK, vorbim pe FB exclusiv fiindca aici in TPU nu merge sa iti trimit mesaj privat?

| Law223 a răspuns:

Pai tie ce iti place? Daca ti a placut medicina si nu a mers, eu as alege varianta de rezerva. Inscriete la facultatea din orasul tau care iti place. Conteaza sa iti placa tie.