| Mirela_palade a întrebat:

La firma unde lucrez tocmai au angajat-o pe o fosta colega de-a mea de facultate. La interviu, ea a spus ca are facultatea terminata, dar eu stiu ca a picat licenta de doua ori si apoi n-a mai dat-o niciodata. Sa-i spun sefului?

Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

Una e sa spui ca are facultatea terminata, alta e sa spui de licenta. Sunt 2 lucruri total diferite.
Nu vad rostul intrebarii tale. De ce sa-i spui sefului? Cu ce te va incalzi asta? Este o preocupare vizavi de firma respectiva, sau doar... invidie?

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca ai vreun motiv sa te bagi. Pana la urma conteaza daca isi face treaba sau nu, nici pe departe daca si-a luat licenta.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Daca ea va dovedi, sau, intre timp a dovedit deja ca este eficienta si a intrat in gratiile sefului, prin a spune acest lucru, nu faci decat sa arati invidie sau frustrare... La ce te ajuta sa spui? Vezi-ti de treaba ta!

carla
| carla a răspuns:

Sunt de acord cu raspunsurile date. Sunt atatia oameni cu facultati si masterate care nu sunt buni de nimic. Jur ca am cun o pers la fac care nici nu scria corect. Asa ca nu poti judeca in totalitate o pers dupa studiile pe care le are. Acorda-i o sansa colegie tale... poate chiar merita. S-ar putea sa se descurce mai bine decat multi altii.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Mai stii cum si-a terminat ea facultatea? Poate si-a dat licenta si cu bani si-a si obtinut`o. Daca ii zici sefului poate te faci si de cacao...ca n-ai de unde sa stii tu ce invarteli sunt pe acolo.Mai bine lasi lucrurile asa cum sunt ele.Mai devreme sau mai tarziu oricum se va afla...ca minciuna are picioare scurte.

| LuS[z] a răspuns:

N-ar fi foarte frumos din partea ta nu crezi? stai u linistit ca la un moment dat va fi prinsa.

| lost.in.rain a răspuns:

hmm... te afecteaza in vreun fel daca are sau nu licenta luata? nu vad de ce sa mergi sa ii spui sefului. minciuna mereu iese la iveala, asa ca lasa in voia sortii.

| monicaclaudia a răspuns:

Nu faci mai repede ca sa o intrebi pe ea facind un apropos? asa macar prima ca sa deschizi gura la sef si sa risti (( sti cum sau desfasurat lucrurile (
PS: mi se pare nasol ca o firma care se respecta nu controleaza asa ceva (

| monicaclaudia a răspuns:

Aaaa adaug daca isi face bine munca ei ce conteaza =? daca are sau nu o diploma? sunt multi cara nu au multa scoala dar stiu mai mult decit cei care au studiat zeci de ani de zile deci daca isi face munca ei bine in teorie. nu are nimeni ce sa ii reproseze e o responsabilitate care firma unde lucrezi sia luato.) tu nu ai nimica de priedut din cauza ca au angajato

| JayLeno a răspuns:

nu este treaba ta...valabil daca nu esti genul "pupa'n f**d pe sefu" straight face

| mariusres a răspuns:

de ce sa-i spui? daca firma aia e asa incompetenta incat sa nu poata verifica o amarata de diploma, e treaba lor, o sa se scufunde singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

fa o fapta buna si nu spune sefului;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este o rautacioasa, spune-o sefului tau, daca este o fata cumsecade...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde stii ce a spus la interviu? happy
oricum cei de la HR nu au cum sa fie pacaliti, cine stie? poate postul ei nu cere studii superioare.
Of of of...capra vecinului

| mad a răspuns:

E clar, daca nu i-au verificat diploma...sunt in cardasie, macar stii o treaba!

| horia_vileu a răspuns:

Totusi, daca ii spui sefului, iar el nu da doi bani pe asta, iar colega afla ca ai "turnat-o", vei avea probleme cu ea si mai incolo.

| calin_plugaru a răspuns:

Eu zic sa-i spui sefului, dar sa mentionezi ca trebuie sa tina secret, sa nu mearga cu vorba prin birou ca tu ai turnat-o pe colega. Astfel, esti fidel fata de angajator, iar colega nu afla ca ai spus secretul.

| mircea_calinescu a răspuns:

Daca se afla, iar seful isi da seama ca tu stiai, o s-o perceapa ca o lipsa de loialitate fata de firma, ca ai tinut secretul. Deci nu e o miscare atat de buna.

| helali a răspuns:

*stai linistita"minciuna are picioare scurte " si se va afla cat de curand*