| bulzz a întrebat:

Dau funda cui ma lamureste! Vreau sa imi cumpar o casa dar deocamdata dispun de putini bani(anul acesta am facut 18).
Cum ar fi mai avantajos:sa cumpar una sh sau, sa imi construiesc eu?
Am vazut niste anunturi prin zona mea cu case sh care imi placeau mult si erau undeva pe la 80.000 euro
Dar de ex daca ia-u una sh, cat va tine(in ani vorbind)? adica de exemplu la masini stii ca dupa 500.000 km circa trebuie sa refaci motorul.
Ce fel de imprumut pot sa fac? gen sa platesc lunar suma de 10-15 milioane pentru cativa ani
Am auzit de "prima casa" dar multi zic ca, comisionu e asa de mare incat ajung sa plateasca si copiii copiilor lor.lol e adevarat?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

In ce zona esti? 80k e imens. Ia in afara orasului la 15-20 de kilometri si deja pretul scade sub jumatate, stai mai linistit si in caz de razboi/cataclisme ai sanse mult mai mari de supravietuire. Preturile sint excelente in momentul de fata la casele construite/terenuri, dar foarte probabil ca or sa mai scada inca vreun an-doi, depinzind insa puternic si de zona. Economia se tot duce la vale, bani sint din ce in ce mai putini, creditele se dau foarte greu... deci eu personal estimez cam peste un an-un an jumate' ca o sa fie momentul optim pentru achizitii imobiliare. Daca stai sa cauti bine, gasesti si acum oferte super misto.

3 răspunsuri:
| stefano200 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti construiesti tu casa de la temelie in cazul in care dispui de teren si bani suficienti.Eu zic ca esti inca prea tanar sa te impovarezi la banca cu credite pe zeci de ani.Intai scoala, cariera ce ti-o doresti mai apoi planuri cu bataie lunga sa-i spun asa. Bravo tie pentru intentii asa serioase cand vezi pe altii ca la 18 ani numai grija casei n-o au.

| LaryLaris1996 a răspuns:

In Bucuresti sat catelu este o casa de 40 000 de euro.Te intereseaza?

| Ch1m1e a răspuns:

Ori cum n-are cum sa faca imprumut la banca la 18 ani.Da mai bine tio faci tu te ajunge mai ieftin.