| Alexalex1000 a întrebat:

Salut TPU! Eu o casa cu 2 etaje am ridicat-o,are acoperiș doar mai trebuie sa o tencuiesc,sa-i bag geamuri, uși, curent, etc ....mai sunt multe de făcut și intră bani multi. E ideea este că eu as face un împrumut imobiliar de 80.000 de euro sa-mi fac casa, dar am salariu 3500 lei oare merge? Și să plătesc 500 lei lunar pe 20, 25 ani... Sau ce credit as putea face? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Rata lunara la un credit de 80.000 euro, pe 25 de ani, pe acum, e pe undeva pe la 3.000 lei. Sau chiar mai mult.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am o cunostinta, care si-a construit o vila aproape din nici un ban.
A "vanat" demolarile, constructiile si a adunat tot ce a gasit reutilizabil (din ce s-a dorit a fi aruncat).

| dullcat a răspuns:

Buna.Din ce am vazut, majoritatea romanilor aleg sa lucreze in afara pentru cativa ani in cazul acestor proiecte, nu sa se indatoreze pe viata.De asemenea, tind sa cred ca un etaj nu va fi niciodata folosit (nu ati fi nici prima si nici ultima familie care isi face casa supradimensionata, fata de propriile nevoi, doar pentru a-i impresiona pe altii) deci o varianta ar fi sa il dati in chirie.Succes.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să ai rata de 500 de lei la un împrumut de 80.000 € pe 25 de ani?

Nu stai prea bine cu matematica. Asta ar însemna să returnezi doar 30.000€ (100 € x 12 luni x 25 ani)

În realitate, la un împrumut de 80.000 de euro pe 25 de ani suma totală care trebuie rambursată este de peste 170.000 €. Iar rata lunara este în jur de 550-600 euro (adică în jur de 3000 lei).

În concluzie cu salariu de 3500 de lei nu ai nicio șansă să obții un împrumut de 80.000 euro.

În plus, la 17 ani mă cam îndoiesc că ai ridicat o casă cu două etaje și că ai putea primi un credit (chiar dacă ai acel venit de 3500 lei)

| Alexalex1000 explică:

Sunt disperat nu stiu ce sa fac... va rog câteva sfaturi