| niva19 a întrebat:

Am un imprumut facut la banca, pe 5 ani.Pe care l-am platit timp de 1 an si 4 luni lunar.Acum dispun de o suma mai mare de banii.Pot sa platesc cei 4 ani ramasi intr-o singura transa? O sa fiu nevoita sa platesc si dobanda? Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, depune o cerere in acest sens la banca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti plati, dar depinde de banca si de contractul facut daca plaesti comisioane si dobanda

| anonimg a răspuns:

Da, poti plăti si mai înainte de termen.
In ce priveste dobânda, nu toate băncile lucrează la fel. La BRD plătești toată dobânda- care este stabilită deja mai dinainta pe toată durata contractului.
La BCR plătești dobanda lunii in care faci plata.
Nu uita ca sa iti faci închiderea contractului (contului) imediat ce ai terminat ratele -chiar daca ai plătit mai dinainte; in caz contrar te vei trezi mai târziu ca va trebui sa plătești comision de administrare a contului. Banca iti va spune ca nu se poate -dar se poate.

| cristimihailov a răspuns:

Da, fara probleme. Nu ai comisioane de plata anticipata deoarece au fost scoase in afara legii acum cativa ani.

| DataSoft a răspuns:

Poti, dar..citeste bine contractul sa nu iti ia comision de plata anticipata...

| Popescu_Dana_1969 a răspuns:

Dobanda se plateste numai la suma scadenta. Daca rambursezi creditul e clar ca nu mai ai scadenta si nu ai la ce plati dobanda, iar creditul de rambursat se recalculeaza, deoarece atat in ratele cu dobanda scadenta, cat si in ratele fixe sunt incluse dobanzile. Unele banci solicita o taxa de lichidare credit. Daca lichidezi creditul nu inseamna ca inchizi si contul curent, care l-ai descis odata cu creditul. Te sfatuiesc sa citesti bine contractul. Acolo ar trebui sa se specifice modalitatile si conditiile de lichidare. Daca nu, desi ma indoiesc, mergi la banca. In final, raspunsul la intrebarea ta este: nu, nu platesti dobanda la o rambursare anticipata a creditului. Poti plati o taxa, iar aceasta o gasesti in contract.Mergi la banca si iti va face un calcul.