| uNaturra a întrebat:

De aproximativ 2 ani lucrez la un software ce urmeaza sa il vand. Practic eu nu am studii deloc in domeniul IT/Programare, de fapt nu am decat 8 clase, deci nu pot sa aplic ca si persoana fizica autorizata sa imi declar si scot venitul.

Ce as putea sa fac in asa fel incat sa imi vand produsul in siguranta cu taxele platite?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face SRL, tu sa fii unicul angajat & administrator.
Activitatea firmei poate fi orice cuprins in CAEN. La vanzare produse IT nu trebuie obligatoriu sa ai personal specializat, dar la nevoie vei putea angaja.
Tu poti vinde produsul facut de tine, prin firma ta. Modalitatea exacta iti va explica un expert contabil.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti vinzi software-ul prin unul din parintii tai, ca imputernicit si tutore al tau. Ei indeplinesc conditiile fiscale, iar tu poti primi de la ei banii, ca autor.
Pentru asta va trebui sa faceti o imputernicire notariala sau la un avocat, care sa-ti reprezinte interesele la nevoie.

| uNaturra explică (pentru Bula):

Sau optez pe interprindere si imi fac SRL si ma declar angajat in ea. Adica o cota de impozitare de 3% nu suna asa rau, nu am nici o problema din a-mi scoate banii anual. Ce parere ai?

As plati oricat ar fi nevoie in limita bunului simt, dar doar sa fac ceea ce este corect. Recent am implinit 18 ani, pot sa imi fac firma, pot sa fac tot pe numele meu... chestia este ca nu stiu ce sa fac exact. PFA mi s-a spus de cele mai multe ori, dar nu am studii si nu pot.

Nu ar trebui si parintii sa aiba studii in felul asta? Adica... cum merge asta? Nu tot trebuie sa ai ceva gen PFA/SRL etc? Sunt mai multe metode?

Multumesc frumos si iarta-ma ca intreb atat, eu chiar vreau sa imi ajut tara. Multe persoane din Internet Marketing se feresc de asta si nu ma pot ajuta.

| uNaturra explică (pentru Bula):

O sa optez pentru SRL, cel mai bine si avantajos. Multumesc foarte frumos!

| Bula a răspuns (pentru uNaturra):

Poti face SRL, tu sa fii unicul angajat & administrator.
Activitatea firmei poate fi orice cuprins in CAEN. La vanzare produse IT nu trebuie obligatoriu sa ai personal specializat, dar la nevoie vei putea angaja.
Tu poti vinde produsul facut de tine, prin firma ta. Modalitatea exacta iti va explica un expert contabil.

| Parmalat a răspuns:

1. Mergi si inregistreaza proprietatea intelectuala: procedeu, metoda, sistem etc... in functie de ce face softul tau, ca sa iti protejezi munca.

Asta se poate face ca persoana fizica, nu e nevoie de firma. In momentul asta ai drepturi de autor pentru creatia ta.

2. Cauta cumparator. Cand ai gasit cumparator, transferul se poate face sub mai multe forme: cesiunea drepturilor de autor, licentiere, infiintarea unei societati comerciale cu capital mixt etc...

Nu e nicio problema cu taxele, poti depune declaratia 200 si acolo iti declari veniturile incasate si platesti impozit pentru ele.

Firma iti faci doar daca vrei sa exploatezi creatia si sa obtii bani din exploatarea ei: de exemplu iti faci un site de anunturi cum e OLX si iei bani de la cei care publica anunturi pe site.

Site-ul ramane al tau. Nu-l vinzi, doar il exploatezi. Atunci iti faci firma ca sa-l poti exploata legal.

| Parmalat a răspuns:

Iti mai dau un exemplu ca sa intelegi sistemul:

Faci un joc pentru iPhone si il pui in AppStore. Utilizatorii il descarca si platesc 2$ la descarcare.

Operatiunea asta e o operatiune de licentiere: utilizatorul primeste licenta de utilizare a jocului pe care tu l-ai creat.

Tu aici in Romania depui declaratia 200 (declaratia de venit global) si o completezi cu sumele pe care le-ai primit din aceasta operatiune de licentiere. Nu e nevoie de nimic altceva.

Dar daca nu iti inregistrezi proprietatea intelectuala, exista posibilitatea sa vina altii si sa-ti decompileze jocul si sa foloseasca imagini, functii, ce gasesc prin el. Sau sa-ti fure munca cu totul si sa spuna ca e a lor.