| Bogdanys a întrebat:

De ce a avut loc denominarea leului? ( adica de ce s-a renuntat la scrierea cu multe zerouri, de exemplu 10.000 de lei cu 1 leu?)Va multumesc anticipat pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Denominarea leului(din 2005) s-a facut pentru ca se ajunsese la o situatie anormala a sistemului monetar national--- disparuse subunitatea leului, adica banul! Nu exista moneda de 1 ban, de 5 bani, de 10 bani! Ori, in sistemul monetar national normal, unitatea monetara a Romaniei este "leul", iar subdiviziunea sa este "banul".

O alta ratiune a denominarii a fost reducerea cantitatii de moneda din economia nationala si implicit fluidizarea schimburilor comerciale, a incasarilor si a platilor.

Alta ratiune a denominarii a fost transmiterea unui semnal pozitiv pietei interne dar si pietelor internationale ca economia Romaniei a intrat intr-o perioada de stabilitate.

| soloangel01 a răspuns:

Eu cred ca a devenit mai puternic in peroioada aia + ca erau deranjante sumele de 10.000.000.000 (miliardele).