| Stef_1270 a întrebat:

As avea nevoie de putin ajutorbig grin.Eu sunt in clasa a-6-a si maine am un test la fizica. e primul test la aceasta materie.Profesoara ne-a spus ca este ceva legat de transformari.Cu virgula, zerouri etc.As vrea sa imi da-ti va rog un exemplu la fiecare...ca sa-mi m-ai amintest putin.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| antonius74 a răspuns:

La fizica? voi ati mai avut ore pana acum... cel mult 2. cred ca ati mai facut la clasa, nu? mai uita-te prin caiet. daca totusi nu gasesti, mai zic ceva de la mate:
1/3=0,(3)
7/4=1, 75
4/5=0, 8
hai ca nu-i asa de greu, mai stii de la mate
altele ar fi de la km /h la m /s
ex: avem 1km /h
asta e egal cu 1000m /3600 secunde (ca ai invatat in a 5-a multiplii si submultiplii)
cam asa ceva o sa va dea, daca esti atent nu cred ca o sa fie vreo problema.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, nu e prea greu.trebuie sa fii foarte atent cand transformi(de ex sa stii ca un km este egal cu 1000 m, um metru patrat cu 100 de decimetri patrati(deci se pun 2 zerouri cand se "coboara scara transformarilor", daca asa a-ti invatat.mai este treaba legata de transformarile legate de timp(1h=60min=3600 s)...si cam atat... o sa inveti mai incolo transformarile cu metru cub si kilograme, care iti mananca zilele! norocul tau ca esti clasa a 6-a!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 km= 1000m pentru ca la fiecate treapta am adaugat cate un zarou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

15 kg=15. 000 g

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fizica nu este greu... dar sa inveti mai ales dupa manual... sa stii ca si eu sunt clasa a 6 si imi vine foarte usor fizica dca vei fii atenta vei lua o nota buna:*. succes!

| kenzo007 a răspuns:

Salut...
Oare este asa de greu sa faci transformari din 1m in - cm? 1 m =100 cm ceva de genu si restul calcule usoarehappy

| AcelasiEu_7797 a răspuns:

Salut si eu sunt in clasa a 6a si imi pare rau dar nu te pot ajuta. Eu n-am facut decat o ora de fizica si nici nu nea predat in ea, imi pare rau.

| SweetestDeea a răspuns:

Si noi dam test maine si nu ma descurc la transformarile din m/s in km /h sunt tot in clasa a 6 si profa e directoarea adjuncta. putin ajutor la aceste transformari?