| xSega a întrebat:

De ce bogații vor si mai multi bani daca au cât le trebuie?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Bogăția și necesitatea sunt doi termeni relativi. Un om care trăiește într-un canal ar considera că tu ești bogat și ai cât îți trebuie. Deci ai putea să-ți pui ție însuți întrebarea "de ce vreau mai mulți bani" (pentru că presupun că vrei mai mulți bani)

În altă ordine de idei, dorința de a avea mai mult nu este în sine rea, este cât se poate de naturală.

Dorința omului de a avea mai mult este unul dintre factorii principali ai progresului. Dacă oamenii s-ar fi mulțumit să aibă foc și să vâneze atât cât să aibă ce mânca, am fi trăit și acum în peșteri.

Sigur că această dorință poate scăpa ușor de sub control și poate căpăta înfățișări urâte, poate duce la războaie, opresiune, inechitate, poate domina sau distruge vieți etc.

Dar fără dorința de mai mult nu ar exista nici lucrurile frumoase.

Întrebarea este: ai prefera să trăiești într-o lume în care absolut toți oamenii au exact atât cât le trebuie ca să supraviețuiască, nici mai mult, nici mai puțin? Și dacă ai trăi într-o astfel de lume, ai mai avea vreo motivație să depui cel mai mic efort pentru a realiza ceva? Și dacă nimeni nu ar fi motivat să depună vreun efort (pentru că indiferent ce faci nu ai voie să deții mai mult decât strictul necesar), cum ar arăta această lume?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua feluri de bogatii: ceea de avere si ceea sufleteasca.
Bogatii in suflet impart plusurile de avere cu semenii care duc lipsa.
Bogatii in avere mimeaza aceasta darnicie de ochii lumii, cand fantezia lor nu mai poate inventa noi achizitii.

Lumea ar fi echitabila daca averile nu s-ar putea mosteni, iar fiecare individ s-ar putea mandri prin rezultatele proprii.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Indiferent ca esti sarac, mediocru sau bogat o sa vrei mai mult.
Odata ce ai un stil de viata devine o mica obisnuinta.
Cand lucrurile se schimba si urci mai sus esti entuziasmat la inceput dar apoi iar devine ceva obisnuit.
Asa si cu cei bogati, nu exista limite, mereu vor vrea mai mult.
Acum daca ai fi in locul lor ai face la fel happy

| emy a răspuns:

Pentru ca este o dependenta, este ca si dependenta de alcool, de droguri, de tigara, de cafea etc. Forta banului este foarte puternica, iar daca nu esti suficient de puternic pentru a-i face fata, te domina, din pacate.sad Lacomia, avaritia este o boala a sufletului, iar leacul pentru ea este rugaciunea, postul si milostenia. Dumnezeu ne-a invatat pe noi, cei care nu avem aceasta problema sa nu-i condamnam pe cei care o au, ci sa ne rugam pentru ei.; si asta este o boala ca oricare alta si asa cum ne rugam pentru oamenii care au trupul bolnav, asa trebuie sa ne rugam si pentru aceia care au sufletul bolnav. Sper ca ti-am fost de folos! happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lăcomia asta este cauza.

| RAY a răspuns:

De ce vrem iphone x avand s7 care e super ok? raspunsul e in creierul nostru; cand cumparam ceva se elibereaza dopamina care da dependenta e si bogatasi sunt dependenti de facut banii ca un drogat de heroina, ai inteles?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cat ai mai multi bani cu atat ai mai multe cheltuieli :0 deci nevoie de si mai multi bani

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cine a zis asta? Ce inseamna "bogat" pentru tine? Problema nu e bogatia, ci lacomia. Daca ai ajuns la un anumit statut PRIN MUNCA, atunci de cele mai multe ori ai facut ceva ce iti placea si vei continua sa o faci, si implicit vei continua sa faci bani. Daca ai furat... e normal sa vrei din ce in ce mai mult si sa furi ca pesedeii, pentru ca foarte putini fura si se dau la fund ca sa traiasca linistiti din ce au luat cu japca.
P.S. Mai e si problema aia de la economie... cu satisfacerea unei nevoi in mod repetat care amplifica nevoia in mod constant si tot asa. Pe masura ce acumulezi, sunt mari sanse sa iti schimbi standardele samd. De exemplu, daca acum dau cateva sute de lei pe luna pentru cauze caritabile, daca m-as trezi miine milionar as da cateva mii de euro lunar pentru cei in impas. Pe de alta parte, as folosi si casti de 2-3.000 EUR pentru a ma bucura de muzica preferata, as trece pe amplificatoare cu lampi, boxe de podea de cateva zeci de mii de euroi, mi-as amenaja o camera izolata fonic doar pentru auditii... mofturi de-astea. Banii nu m-ar incalzi cu absolut nimic. Ce m-ar incalzi ar fi ce pot sa fac cu banii aia, atit pentru mine, cit si pentru cei din jur.winking

Răspuns utilizator avertizat
| UsernameFemale a răspuns:

Buna!

Pentru ca asta este un defect al omului in general. Cand ai deja prea mult mai vrei. Sunt prea putin cei ce realizeaza ca trebuie sa se opreasca la un moment dat.

Si da..majoritatea care traiesc o viata normala o baga paia cu "eu daca as avea atatia bani as strange sau m-as opri". Nu este adevarat. Nu ai de unde sa stii din moment ce nu iti permiti ORICE.
Succes! Nici bogatii nu traiesc o viata fericita pe deplin...din pacate banii au si parti rele ce te duc la nebunie.

| Edyez a răspuns:

Pai asa e omul, vrea ceva si cand obtine vrea si mai mult