| afrodita3333 a întrebat:

De ce unele magazine online cer CNP-ul si altele nu?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna
Legal a trebui sa-ti apara cnp pe fiecare factura, ca metoda legala de identificare. LA fel cum personaleor juridice li se trec datele fiscale, tie ti se trece cnp.
Unele nu il cer datorita romanilor paranoici care cine stie ce cred ca li se intampla cu cnp.
Bafta
P.S. Ai cnp dat la banca, la scoala, la asigurari de sanatate, la alocatie, la evidenta popualtiei, sunt sute/mii de oameni care au acces la el deja. Nu se intampla nimic rau, n-are nimeni ce sa faca cu cnp tau

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi pe site-uri plasezi comenzi să te trezești cu furt de identitate!
Nu aplici la ele.
Pa, pa.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Plata la cumpararea unui produs se face ramburs. In caz ca firma iti aduce produsul acasa, iar tu il iei fara sa platesti, ei pot lua informatiile de pe factura, printre care si CNP-ul si depun plangere la politie.

| afrodita3333 explică (pentru TechnologyWebBrowsing):

Si cele care nu cer CNP-ul de ce nu il cer?

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru afrodita3333):

Aici depinde si de politica fiecarui website. Probabil au altfel de metode. Adresa unde a fost trimis produsul, o pot folosi in caz ca nu s-a platit pretul produsului comandat. Dar aceasta metoda poate fi aplicata si de cei ce cer CNP-ul pentru ca trebuie sa stie unde sa trimita produsul.
Sau ar mai fi website-urile la care trebuie sa te duci la sediu pentru a-l ridica.

| Criistyanna a răspuns:

Probabil unele nu sunt de increderewinking

| pestisorulauriu a răspuns:

CNP trebuie trecut numai daca este vorba de o livrare de marfuri si nu prestari servicii, consultanta, etc.

altfel:

CNP este obiectul expres al legii 677/2001Art. 8.
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal avand o functie de identificare de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca:
a) persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul; sau
b) prelucrarea este prevazuta in mod expres de o dispozitie legala.

de pe avocatnet.ro

| Luiza995 a răspuns:

Nu este normal sa ti adaugi CNP ul la o comanda online. Pe mallcopii.ro nu există astfel de cerințe.
https://mallcopii.ro. Am fost mulțumită de ei.

| Bogdannn96 a răspuns:

Nu ar trebui sa-l ceara...nu este obligatoriu.

| RalucaPisicuta a răspuns:

Pai depinde despre ce fel de magazine este vorba. Daca este unul in care vanzatorii tin mortis sa nu fie inselati, iti cer CNP-ul, ca daca ei iti aduc obiectul acasa si tu nu il platesti, de te „parasca„ la politie. happy

| Albu_Mihai_1979 a răspuns:

Din motive de securitate cel mai probabil

| ionut230 a răspuns:

Pentru a face o evidenta a clientilor.Eu nu dau niciodata CNP-ul pentru ca de aia se numeste Cod Numeric Personal