| Nevermindd a întrebat:

De curand am hotarat sa-mi deschid un cont la banca unde sa-mi depozitez economiile. Am tot facut "cercetari". Am vazut ca la la ING si Banca Transilvania au comision 0 la retragere la numite tipuri de card. Totusi, ma a gandeam ca ar fi bine sa-mi fac cont la o banca mai cunoscuta( BCR sau BRD) pentru a putea retrage banii din orice oras, numarul acestora fiind mai mare (in orasul meu de asemenea) desi au comision mai maree. Voi ce parere aveti? Ce banca mi-ati recomanda? Si cum se numeste acest card pe care eu vreau sa-mi depozitez economiile? card de debit? Vreau sa caut pe internet actele necesare deschiderii unui astfel de cont insa nu stiu exact despre ce fel de card este vorba.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cumpara un hectar-doua sau tine banii la saltea. Crede-ma ca la sume pina in 50.000-100.000 RON mai mult pierzi daca ii tii la banca... asta avind in vedere ca ai zis ECONOMII, si nu cont curent.

| Elenanana a răspuns:

Eu mi-am facut recent un cont la BCR.
Fata de alte banci are comisioane mai mici si lunar si la retragere de numerar.
De exemplu eu platesc 4.5 ron pe luna si comisionul e de 0.4% (parca) si am cont pe net in care pot sa verific cati bani am si ce tranzactii am facut. Card ce il pot folosi si pentru plati online.

Mie imi convine pentru ca il folosesc la cumparaturi si nu platesc comision.