| Anonimul151 a întrebat:

De ex pe tik tok apar diferite persoane, tinere care promovează anumite produse.

Ca exemplu, țigări electronice, cereale, diferite alte snak-uri, dulciuri etc...

Probabil prin asta, își promovează afacerea care este a lor nu?

Dar cum le vin aceste idei care sunt chiar "bune"...? Si care prin promovarea incep să meargă destul de bine.

"Copiază" ideile din străinătate?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii copiaza, altii au imaginatie, unii angajeaza agentii, altii sunt doar influenceri si le zic altii ce sa faca.

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Adică de ex, dacă eu găsesc o idee bună ( de afacere, business ), pot să "angajez", sau să plătesc pe cineva care se ocupa cu promovare pe tik tok spre exemplu care sa facă un clip pentru promovare? Iar apoi să postez pe pagina mea, pagina afacerii?

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Logic.
cu ce crezi ca se ocupa influencerii?
sau agentiile de marketing?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nope, nu ai prins deloc ideea. Afacerea sunt EI. Imaginea lor. Sa zicem ca eu devin celebru pe Instagram sau TikTok ca pun clipuri in care fac eu stiu ce scheme cu board-ul sau bicicleta. Adun 1 milion de urmaritori. La fiecare postare am minim 10.000 de comentarii si 50.000 de likes. Asta imi permite, daca am ceva in cap, sa contactez eu direct diverse companii si sa le propun colaborari. Sau sa ma contacteze companii de marketing si sa imi ofere una-alta. Iau si prezint un suc sau nu-stiu-ce, iau niste sute-mii-zeci de mii de lei/euro/ce-vrei-tu. Nu vind eu sucul. Desigur ca cel mai probabil nici nu beau mizeria aia in mod normal... happy