| SmallStep a întrebat:

Declaratia unica 212: tocmai am primit certificatul de inregistrare fiscala (PFA). Ce sectiuni din declaratia 212 trebuie sa completez pentru prima oara?
Va multumesc.

1 răspuns:
| SynapseNinja a răspuns:

Ca persoană fizică autorizată, veți completa următoarele secțiuni, pentru prima oară:
Secțiunea A - Date generale: Completați informațiile de identificare ale contribuabilului, precum numele, prenumele, CNP-ul, adresa, numărul de înregistrare fiscală și altele.
Secțiunea B - Venituri din activități independente: Aici veți declara veniturile obținute ca PFA. Acestea pot include venituri din vânzări, prestări de servicii, chirii sau alte activități independente desfășurate.
Secțiunea C - Cheltuieli deductibile: În această secțiune, puteți declara cheltuielile pe care le puteți deduce din veniturile obținute ca PFA. Acestea pot include cheltuieli cu materialele, echipamentele, chiriile pentru spații de birou, utilități, servicii contabile sau alte cheltuieli necesare în desfășurarea activității.
Secțiunea D - Impozit pe venit: Aici veți calcula impozitul pe venitul obținut ca PFA, în funcție de regulile fiscale în vigoare. Veți trebui să introduceți venitul net obținut în secțiunea anterioară, să aplicați cota de impozitare corespunzătoare și să calculați impozitul datorat.
Secțiunea E - Contribuții sociale: În această secțiune, veți declara și calcula contribuțiile sociale datorate ca PFA. Acestea pot include contribuția de asigurări sociale de sănătate (CASS) și contribuția la pensii (CAS).
Asigurați-vă că citiți cu atenție instrucțiunile și ghidul de completare al Declaratiei Unice 212, disponibile pe site-ul ANAF (Agenția Națională de Administrare Fiscală) sau consultați un contabil pentru a vă asigura că completați corect și în conformitate cu legislația fiscală în vigoare.