| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut.
Daca am facut profit 49 de lei la bursa si am primit dividende in valoare de 2 lei, mai trebuie completata declaratia unica?
Am facut contul de tranzactionare in decembrie 2021.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Nu-ti trebuie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O contabilă mi-a spus că pentru venituri anuale sub 500 lei, nu se completează. De ce, fiindcă pentru încasarea impozitului se fac niște operații. Dacă costul acestor operații este mai mare decât impozitul ce urmează să fie încasat, nu merită.

| AlexMaftei2001 explică (pentru sadrian46):

Daca nu platesc acei 5 lei nu patesc nimic, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Nu.

| AlinMrs a răspuns:

Nu. Pentru 50 de lei nu se completeaza

https://youtu.be/axKwCvdxlMU
Trebuia sa treaca de o anumita suma in masura de a fi impozitabili

| AlexMaftei2001 explică (pentru AlinMrs):

Nici pentru dividende?