| Nuzicnume a întrebat:

Doresc să deschid o agenție de turism
De ce acte am nevoie și cât ar trebui investit?
Care este diferența între Ag. Turism detailistă și cea tour-operatoare

1 răspuns:
| BogdanM275 a răspuns:

în Romania exista doua tipuri de agenții.
Prima este Tour operatorii: acele agenții care organizează și vând propriile lor pachete direct sau prin intermediari.
mai exista și Agențiile detailiste: intermediarii care vând pachetele tour operatorilor sau componente ale acestora, în concordanță cu contractul semnat cu agenția tour operatoare.

Ca sa deschizi o agenție de turism în Romania ai nevoie de următoarele: În primul rând, este necesară o licență în turism, un document eliberat de instituția publică centrală responsabilă cu turismul, Acest document atestă capacitatea operatorului economic de a vinde servicii de turism la standardele legale de calitate și siguranță ale clientului final, Operatorul economic trebuie să aplice pentru această licență la instituția publică centrală de tursim înainte de a începe activitatea, deoarece în caz contrar agenția nu este autorizată să vândă servicii de turism.

Pentru a obține acest atestat este necesar sa prezinți următoarele: O declarație pe proprie răspundere standardizată – anexă 6 la ordinul 65/2013
Certificatul eliberat de către Registrul Comerțului din care reies codurile CAEN aferente serviciilor de turism și autorizarea acestora
O polița de asigurare valabilă pentru rambursarea costurilor de repatriere sau sumele plătite de către clienți pentru serviciile de turism, în caz de faliment sau insolvență – copie. Această polița trebuie să fie valabilă un an și să acopere sumele de 10.000 $ pentru agențiile detailiste și 50.000$ pentru tour operatori
Contract de închiriere sau proprietate pentru spațiul în care va opera agencia de turism – copie
Dovadă înregistrării contractului de muncă al managerului operațional la Registrul General al Angajaților, și documentul care să ateste trainingul profesional al acestuia
Certificat fiscal care să arate că asociații, managerul, actionarii nu au fost sancționări de către entitățile fiscale sau vamale.

Funda?