| BlackBeauty a întrebat:

Doresc să-mi iau un laptop bun, să mă ţină şi destul de performant, cu un buget de maximum 3000 ron. Sfaturi? Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| z8 a răspuns:

Sunt si eu in cautare de ceva asemanator, ia d-aci din reasearchul meu. Articole bune :
http://news.cnet.com/8301-17938_105-10400447-1.html
http://www.laptopmag.com/......rands.aspx - citeste de la prima pagina daca ai rabdare.

la banii astia ia-ti laptopul trebuie sa aiba minim procesor Intel i3
( merge DDR3 pe el, ruleaza la max 1066 mhz ), ram 4GB ddr3, HDD 500 GB, Video 1GB ( daca te intereseaza jocurile ), wireless g si n ( importante ), cititor carduri si ecran LED ( Wled, led backlit, same stuff ).

Daca pe langa astea iti gasesti in banii astia procesor Intel i5, multi-touch pad si HDDul sa aiba 7200 rpm esti bun.

De asemenea garantia conteaza FOARTE MULT. Deoarece laptopurile sunt printre electronicele ce se strica foarte des.

Branduri recomandate din cat am facut research ( si am facut ceva ) : Asus - rezistente, Dell, Apple ( overpriced, dar merg parfum ), Lenovo ( seria ThinkPad sunt renumite pentru durabilitate ), Toshiba, Sony. Acer, fujitsu si alte nebunii nu-ti recomand.

De unde stiu eu sa cumpar cel mai bine, vendori seriosi si de incredere si cu durata pe piata si cu preturi bune : Emag.ro, Oktal.ro, DCShop.ro, Evomag.ro

Alt sfat : Ia-ti performante asemanatoare cu cele de mai sus numai daca stii ca o sa ai nevoie. Daca iti dai 3000 ron si n-o sa ai nevoie, faci o mare tampenie, deoarece tehnologia laptopurilor se depreciaza foarte repede, apare tehnologie noua si se ieftineste cea veche ( veche = luni, cativa ani ).

Bafta!

5 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Inca ceva, asteapta ofertele de craciun. Teoretic ar trebui sa fie oferte ceva mai bune.

| cristi202 a răspuns:

Incearca Dell. E printre cele mai bune. Monitorul meu, un CRT din 1996, inca functioneaza perfect, si se vede mai bine ca la alte multe monitoare.

| CoCaCoLa a răspuns:

Oati un Asus sunt fiarte rezistente si si performande si bune

| amyralu a răspuns:

Am eu un laptop de vanzare la 2000 ron am un amd de 2. 10 cu 4gb rami 256 placa video si 160 hdd dvd-rw camera web etc...