| Vlad162 a întrebat:

Scurta intrebare. Ma intereseaza sa cumpar un laptop, nu neaparat pentru gaming, intr-un buget de 3000 de lei dar sa fie relativ performant si fiabil.
Ce firme de producatori imi recomandati sau care ar fi cea mai buna? HP, Lenovo, Asus?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Acer sunt foarte bune.

| RAY a răspuns:

Lenovo 520 e bun

| sierra1 a răspuns:

De azi pânâ în 19 apr. la eMAG au din nou reduceri interesante. La 2500-3000 lei îți iei un laptop foarte bun. - vorbind de peț

Toate au garanție. Dacă vrei garanție mai mare mai plătești ceva ci mai primești 1-2 ani în plus. - vorbind de fiabilitate

HP, Lenovo, Asus, Acer, Dell - toate sunt bune. Diferențele sunt la nivel intern și nesemnificativ pentru utilizatorii casnici (medii) cum suntem aproape toți. - vorbind de marcă

Deci grăbește-te sau așteaptă altă perioadă de reduceri

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca unul Dell sau Asus la 3000 de lei gasesti sigur ceva bun.

| ziftode a răspuns:

1. Fujitsu, Dell, HP
2. Lenovo
3. Asus cel mai bun raport performanta pret, dar nu chiar atat de fiabil
Acer... yuck
insa toate au pro si contra, am auzit de laptop Lenovo nou (care cica, ca ar fi foarte bun producator, fost IBM) care era foarte ieftin pentru placa video pe care o avea si care avea probleme cu placa video (din cauza ca, consuma foarte mult) lucru nepermis la un producator bun (cu placa video dezactivata merge binemercic, cu ea activa mai dadea rateuri), chestia asta e cam "normala" la Asus

deci, te simti norocos azi? big grin

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Iar eu am Asus (cum spuneam, cel mai bun raport performanta/pret) si la fel am mai avut probleme cu placa video, serios pe win8.1 foarte putin pe win10, insa am ramas cu, gura cascata, daca pun memtest86+ (in asta boot-ezi, nu conteaza ce OS ai) pe baterie, am erori de memorie (chiestie care nu se intampla deloc cand e pe curent)

sper ca mi-am demonstrat punctul de vedere, totul e cu dus si intors!

| RAY a răspuns (pentru ziftode):

Producatori doar asambleaza componentele atat, asa as recomanda HP este bun dar mai mult pe partea home sau afaceri